Alfabetik Sıralı Benzersiz Liste Oluşturma

Alfabetik Sıralı Benzersiz Liste Oluşturma, tekrar eden değerlerin iki yöntemle tekrar etmeden sıralı listelenmesini öğretmektedir.

Alfabetik Sıralı Benzersiz Liste Oluşturma

Sırasız Benzersiz Liste Oluşturma içeriğimizde, veri tablosunda tekrar eden verilerin sırasız olarak benzersiz listelenmesini işlemiştik. Şimdi ise, aynı işlemin alfabetik olarak sıralanması üzerinde durulacaktır. Burada da, sırasız liste içeriğimizde olduğu gibi iki ayrı yöntem kullanılmıştır. Bunlar hem Geleneksel Excel‘de çalışan hem de Dinamik Excel‘de çalışan yöntemlerdir. Yani, Excel’in hangi versiyonunu kullanırsanız kullanın, dosya sorunsuzca çalışacaktır. Sadece Geleneksel Excel’de formülü çalıştırmak için, Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basılmalıdır.

İlk yöntemde, aynı sırasız benzersiz yöntemde olan mantık ile hareket edilmiştir. Burada kullanılan işlevler, İNDİS, KAÇINCI ve EĞERSAY şeklindedir. Lakin, bu fonksiyonlar ile yapılan listeleme, sırasız niteliktedir. Dolayısıyla, verilerin sıralanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu sağlamak için ise, TOPLA ve EĞERSAY işlevleri ile bulunan değerler çıkarılarak sıralama sağlanmaktadır. Son aşamada ise, #YOK hatası almamak için EĞERHATA fonksiyonu kullanılmıştır. Böylece, veriler benzersiz ve sıralı olarak listelenmektedir.

İkinci yöntemde, yine BENZERSİZ işlevi kullanılmaktadır. Lakin, listelenen veriler sırasız olduğundan dolayı, farklı olarak SIRALA fonksiyonuna ihtiyaç duyulacaktır. SIRALA’nın üzerine düşen ise, benzersiz listelenen verilerin sıralı bir şekilde listelenmesini sağlamaktır. Lakin, bu yöntem sadece Excel 2021 üzeri ve Excel 365 kullanıcılarda çalışmaktadır.

Özellikle Excel 365 kullanıcıların dosyayı indirdikten sonra, her iki yöntemi de mutlaka incelemelerini tavsiye ederiz. Bunu yazmaktaki amaç, Excel 365 ile hayatımıza giren fonksiyonların hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını görmek içindir. Alfabetik Sıralı Benzersiz Liste Oluşturma dosyamızdan faydalanmanız temennisiyle.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu