Apartman Aidat Çizelgesi

Apartman Aidat Çizelgesi isimli dosya ile apartmanınızda sakin, aidat gibi işlemlerin takibini yapacağınız bir örnek bulunmaktadır.

Apartman Aidat Çizelgesi

Excel Apartman Çizelgesi dosyası, 3 ayrı sayfadan oluşmaktadır. Basit bir şekilde Excel ile aidat takibinin yapılmasını sağlamaktadır. Basit adımları aşağıdaki gibidir.

  1. VERİ sayfasında, sakinlerin bilgileri yazılmaktadır. Ancak, herhangi ekstra özelliği olmayan bu sayfada, sadece tanımlama yapılmaktadır.
  2. VERİ sayfasına yazılan bilgiler, Ad Tanımla özelliği ile isimlendirilmektedir. Böylece, ANASAYFA üzerinde bulunan ListBox nesnesinin ListFillRange özelliği ile eklenmektedir.
  3. Giriş sayfasında, apartman sakinlerinden alınan aidat rakamları girilmektedir. Burada yazılan rakamlar, ANASAYFA’da ilgili sakinin ilgili ayına listelenmektedir.

ANASAYFA üzerindeki ListBox nesnesine tıklanan isimlerin bilgileri, YIL ve AY tablosunda listelenmektedir. ListBox’ta tıklanan isim, Üye Adı alanında makrolar ile yazdırılmaktadır. Daha sonra, formüller ile o isme ait kişisel bilgiler VERİ sayfasından alınmaktadır. Formüldeki işlevler, EĞER ve DÜŞEYARA şeklindedir. Buradaki ana işlem DÜŞEYARA üzerindedir. EĞER ise, Üye Adı alanında yazılan bir isim yoksa, sonucun #YOK hatası döndürmesini engellemektedir.

Daha sonra, yine Üye Adı üzerinden kontrol sağlanarak ÇOKETOPLA ile aidat rakamları listelenmektedir. Buradan bir isme tıkladıktan sonra da, Excel formülleri ile ilgili bilgiler sayfada gösterilmektedir.

Apartman Aidat Çizelgesi Sonuç

Dosya, basit bir aidat çizelgesidir ve geliştirmeye açıktır. Dileyenler, mantığından yola çıkarak istediği şekilde geliştirme yapabilirler. Lakin, dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Çünkü, verilerin arama işleminde DÜŞEYARA kullanılmıştır. Ancak, DÜŞEYARA işlevsel olarak güçlü görünse de, buradaki örnekte riskler barındırmaktadır. Yani, bir sitede aynı isim ve soyisme sahip iki sakin ikamet edebilir. Böylece, DÜŞEYARA yapılan aramada sadece ilk sakinin adını yazdıracaktır. Bu konuyla ilgili hazırlanan DÜŞEYARA Varsayılanlarına Dikkat Etme makalemiz tavsiye edilmektedir.

Faydalı olması temennisiyle.

<a href=”https://www.exceldepo.com/dosyalar/apartman-aidat-cizelgesi.3876/”>Excel İndir</a>

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu