Bağlantılı Açılan Listelerde Makro Çalıştırma

Bağlantılı Açılan Listelerde Makro Çalıştırma içeriğinde, İl ve İlçelerden oluşan iki açılan listenin seçilmesi ile işlem yapılması öğretilmektedir.

Bağlantılı Açılan Listelerde Makro Çalıştırma

Dosya, makrolara meraklı kullanıcılar için oldukça fazla özelliği barındıran ve öğretici niteliktedir. Amaç, iki ayrı hücrede yer alan “Açılan Listeden” seçilen değerlere göre makroları harekete geçirmektir. Adım adım dosyanın işlevlerini ve mantığını detaylandıralım.

Bağlantılı Açılan Listelerde Makro Çalıştırma Aşamaları

Öncelikle, birbiriyle bağlantılı açılan liste denince akla gelen ilk veriler, il ve ilçe listeleridir. Bu örnekte de, ülkemizin il ve ilçelerinin tamamı bir sayfada veritabanı olarak yazılmaktadır. Dosya açılırken, ADO yöntemi ile il isimleri, benzersiz olarak M sütununda yazdırılmaktadır. Buradaki amaç, il isimlerinin açılan listeye kolayca eklenmesini sağlamaktır. Daha sonra, Ad Tanımlama yapılarak il isimlerinin B3 hücresindeki açılan listeye eklenmesi sağlanmaktadır. Böylece, ilk açılan listeye veri alma işleminin üstesinden gelinmiştir.

İkinci aşamada ise, veritabanında bulunan ve her ile ait ilçe isimlerinin açılan listeye eklenmesi gerçekleştirilmektedir. Bunun içinde, B3 hücresinden il isminin seçilmesi ile işlem başlamaktadır. Yine ADO yöntemi ile veritabanındaki ilçe isimlerinden B3 hücresindeki il ismi ile listelenenler, benzersiz olarak N sütununda listelenmektedir. N sütuna atanan ad tanımlama ile de, C3 hücresindeki açılan listeye ilçe isimleri yazdırılmaktadır.

Birbiriyle bağlantılı her iki açılan listeden seçim yapıldıktan sonra, üst resimde görünen ilçe adının bir hücreye yazdırılması işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin tamamı, herhangi bir butona tıklama gereği duymadan, otomatik biçimde makroların çalışması ile gerçekleşmektedir. Yani, Excel sayfasına ait makro penceresine yazılan bir kod bu tetiklemeleyi gerçekleştirmektedir. Böylece, kullanıcı herhangi bir ikinci tıklama gereği duymadan, istenilen sonuçları seçim yaparak almaktadır.

Dosyada kullanılan Ad Tanımlama işlemi için, birer formül tanımlaması kullanılmıştır. Yani, verilerin Açılan Listelere kolayca eklenmesi için M ve N sütunlarından veri alan tanımlamalar yapılmıştır. Buradaki formülde, KAYDIR ve KAÇINCI işlevleri kullanılmaktadır. Lakin, bu işlem için Excel 365 fonksiyonlarından da faydalanılabilir. Ancak, kullanım oranının düşük olması nedeniyle, dosyada sadece makrolar ile veri listelenmesinin üzerinde durulmuştur. Eğer, bu yöntemi tercih ederseniz, M ve N sütunlarında listeleme işlemi yararlanmanız gereken fonksiyonlar, BENZERSİZ, FİLTRE ve SIRALA olmalıdır. Böylece, ADO kullanmaya gerek kalmayacaktır.

Bağlantılı Açılan Listelerde Makro dosyasından faydalanmanız temennisiyle.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu