Çalışma Kitabı

Çalışma Kitabı, aslında Excel dosyaları için kullanılan ve sistemin temelini oluşturan yapının genel adıdır.

Eğer, Excel’i başlat menüsünden açarsanız, yeni bir çalışma kitabı oluşturmak için Boş çalışma kitabını tıklamak gerekmektedir.

Mevcut Kitapları Açma

Eğer, geçmişte oluşturduğunuz bir çalışma kitabını (Excel dosyasını) açmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

1. Öncelikle, Dosya sekmesinde, ‘a tıklanmalıdır.

2. Daha sonra, açılan pencerenin sağ tarafında, son kullanılan çalışma kitaplarınızın bir listesini göreceksiniz. Eğer, açmak istediğiniz çalışma kitabı listede varsa buradan da hızlıca açabilirsiniz.

Excel Hızlı Aç Menüsü

3. Ancak, açmak istediğiniz çalışma kitabınız listede yoksa, açmak istediğiniz çalışma kitabını bulmak için ekranın en alt kısmında bulunan Gözat’a tıklamalısınız.

Kapatma

Bir çalışma kitabını (ve Excel’i) kapatmak için, sağ üstteki X işaretini tıklamak gerekir. Eğer, ekranınızda birden çok çalışma kitabınız açıksa, sağ üst X’e tıklatıldığında etkin çalışma kitabını kapatır.

Çalışma Kitabı

Yeni Oluşturma

Yeni bir çalışma kitabı oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. İlk olarak, Dosya sekmesinde Yeni‘yi tıklatın.

2. Daha sonra, Boş çalışma kitabını tıklayın.
Çalışma Kitabı Seçme

Başlangıç ekranını kapatma

Genellikle, Excel‘i her başlattığınızda, son kullanılan Excel dosyalarını ve şablonlarını listeleyen bir başlangıç ekranı göreceksiniz. Ancak, bu ekranı görmeden direk boş bir Excel’in açılmasını istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Dosya sekmesinde, Seçenekler‘e tıklayın.

2. Genel sekmesinin sağ en alt kısmında bulunan “Bu uygulama başladığında Başlangıç ekranını göster” seçeneğinin yanındaki işaretini kaldırın.

Çalışma Kitabı - Excel Seçenekleri

3. Son olarak, Tamam’ı tıklayın.

Böylece, istediğniz sonucu alacaksınız.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu