Çok Kriterli Karmaşık Filtreleme

Çok Kriterli Karmaşık Filtreleme, bir veri tablosundan oldukça karışık ölçütler ile listeleme yapmayı öğretmektedir.

Çok Kriterli Karmaşık Filtreleme

Excel FİLTRE işlevi, Excel 365 versiyonu ile yayınlanan ve şu anda Excel 2021 versiyonlarında da desteklenen muhteşem bir fonksiyondur. Bu içeriğimizde, filtrelenmesi istenen değerler için karışık kriterleri nasıl kullanacağımızı ele alacağız. Böylece, FİLTRE işlevinin kompleks yapılarda nasıl kullanılacağı daha da oturmuş olacaktır. Şimdi hazırsak içeriğimizin anlatımına başlayalım.

İlk olarak, üstteki resmimizdeki tanımlamalardan bahsedelim. Verilerimiz, B6:E16 aralığında tanımlanan dört ayrı sütundan oluşmaktadır. Kriterlerimiz ise, G3, H3 ve J3 hücrelerinde tanımlıdır. Filtrelenmesini istediğimiz değerler, G6 hücresinden sağa ve aşağı doğru dökülmeli olarak listelenecektir. Filtre kriterlerimiz ise, üç ayrı karmaşık yapıdan oluşmaktadır. Bunlar sırayla:

  1. Sipariş sütununda X ile başlayanlar,
  2. Miktar sütununda 100 ₺‘den büyük olanlar,
  3. Tarih sütununda ise, 5. ay‘a eşit olanlar şeklindedir.

Yani, üç kriterimize uyan verilerin G6 hücresinden itibaren sağa ve aşağı doğru listelenmesini istemekteyiz. Şimdi formülümüzün adımlarına geçelim.

Öncelikle, birinci kriterde X ile başlayan siparişlerin bulunmasını sağlamamız gerekmektedir. Bunun için, aşağıdaki gibi bir formül yazmamız gerekmektedir.

=SOLDAN(B6:B16)=G3

Üstteki formülü, herhangi bir boş hücreye uyguladığımızda, oluşan dizi aşağıdaki gibi olmaktadır.

{DOĞRU\YANLIŞ\DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU\YANLIŞ\DOĞRU\YANLIŞ\YANLIŞ\DOĞRU}

Gördüğünüz üzere, sipariş değerlerinin başında X olanlar için DOĞRU, diğerleri için ise YANLIŞ değerleri döndürülmektedir.

Daha sonra, ikinci kriterde ise miktar değerlerinden 100 ₺’yi aşanlar kriter olarak tanımlanmak istenmektedir. Bunun için aşağıdaki formül işimizi görmektedir.

=C6:C16›H3

Aynı şekilde, birinci kriterde olduğu gibi bu kriterde de sonuçlar DOĞRU ve YANLIŞ olan bir dizi oluşturmaktadır.

{DOĞRU\DOĞRU\YANLIŞ\DOĞRU\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\DOĞRU}

Artık, son kriterimizi belirlemeye sıra geldi. Kriterden istenilen, tarih değerlerinden ay bazlı kontrol yapılmasıdır. Aşağıdaki formül, tarih değerlerinin 5. ay’a eşit olup olmadığını kontrol etmektedir.

=DEĞİL(AY(E6:E16)=J3)

Böylece, formülümüzün sonucu ise, yine DOĞRU ve YANLIŞ ifadelerinden bir dizi oluşturmaktadır.

{DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU\YANLIŞ\YANLIŞ\DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU\DOĞRU}

Böylece, FİLTRE’nin “ekle” öğesindeki kriterimizi yazmış olduk. Yapmanız gereken, ya dosyamızı indirip hazır halini görmek ya da adımları resme göre kendiniz uyarlamak olmalıdır.

Çok Kriterli Karmaşık Filtreleme Sonuç

Sonuç olarak, her dosyamızda olduğu gibi, bu dosyamızda da, listelenen değerlerin otomatik olarak kenarlık alması için Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullandık. Ayrıca, başlıklarında otomatik olarak listelenmesini isterseniz, DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ ile formülün tek bir hücrede listelenmesini sağlayabilirsiniz. Dosyamızda bu yöntemi de ayrıca ekledik.

Faydalanmanız temennisiyle. 12389 (5 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu