Çok Kriterli Yaklaşık Eşleşme

Çok Kriterli Yaklaşık Eşleşme içeriğinde, birden fazla seçenekli aramalarda en yakın değerin nasıl bulunacağını öğretilmektedir.

Çok Kriterli Yaklaşık Eşleşme

Çok Kriterli Yaklaşık Eşleşme için, EĞER işlevinin temelinde İNDİS ve KAÇINCI işlevleriyle bir formül oluşturabilirsiniz. Üst resimde, üç sütundan oluşan bir tablo yer almaktadır. Tablomuz, B:D aralığında konumlandırılmıştır. Tablonun hemen sağ alanında ise, iki kriter ve sonuç değerinin bulunduğu alan tanımlanmıştır. Resmin en sağında kalan veriler, tablonun tekrar eden servis hareketlerinin benzersiz yazılan halidir.

Bu alanda, Excel’in BENZERSİZ işlevi ile B sütunundaki tekrar eden veriler, sadece birer kez olacak şekilde yazdırılmaktadır. Bunun sebebi, Kriter olarak kullanılan servis alanında bir Açılan Listeye eklenmesini sağlamaktır. Ayrıca, bu alanın olası aşağı doğru genişlemesi gerçekleşirse, kenarlıkların otomatik olarak gelmesi sağlanmıştır. Bunun içinde, Koşullu Biçimlendirme özelliğinden faydalanılmaktadır. Veri aralığı genişledikçe, hücrelere otomatik biçimde kenarlık eklenecektir.

Formülde ise, Servis ve Adet kriterlerinin seçilmesi ile Ücret’in aranması işlevi gerçekleştirilmektedir. Buradaki temel yapı, KAÇINCI işlevinin içinde kullanılan EĞER işlevi sayesinde gerçekleştirilmektedir. EĞER ile eklenen koşul, KAÇINCI’nın “aranan_dizi” öğesinde uygulanmıştır. Koşul sağlandıktan sonra ise, KAÇINCI’nın “[eşleştir_tür]” öğesine 1 seçeneği yani, “Küçük” olanları listele eklenmiştir. Böylece, kriterdeki “adet” kısmına en yakın küçük değer listelenmektedir.

Aynı tabloda sonucu almak için, alternatif seçenek ÇAPRAZARA fonksiyonunu kullanmak olacaktır. Bu fonksiyon ile hazırlanan formülde de, EĞER işlevi temel niteliktedir. Yani, sonuca ulaşmayı sağlayan temel yapı taşıdır. Çünkü, kriter sadece bir tane değildir. Bu nedenle, EĞER ile bir şart oluşturulmaktadır. Böylece, ÇAPRAZARA’nın “arama_dizisi” öğesi oluşturulur. EĞER’in sağladığı dizi, aşağıdaki gibi oluşmaktadır.

{YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\1\16\60\120\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ}

Bu dizide, Adet değeri olan 72 aranmaktadır. 72 değerine en yakın değer olan 60 bulunmakta ve karşısındaki Ücret değeri olan 45 sonuç olarak döndürülmektedir.

Her iki yöntemde de, en yakın küçük değerin eşleşmesi ele alınmaktadır. Lakin, en yakın büyük değer ele alınsaydı, üstteki resme göre sonuç 60 olarak döndürülecekti. Formülleri yazarken ne istediğini iyi bilinmelidir.

Bu tür bir ihtiyacı olanların ya da Excel Formül meraklılarının, faydalanması temennisiyle.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu