Cümle İçinden Sayıları Çıkarma

Cümle İçinden Sayıları Çıkarma içeriğinde, hücrede bulunan kelimeler arasındaki sayısal değerlerin başka hücreye çıkarılması öğretilmektedir.

Excel’de bir hücre içindeki kelimenin hem sayısal hem de metin içeren değerleri olmaktadır. Lakin, bazı hallerde bunların ayrıştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle Geleneksel Excel ile bu işlem oldukça zahmetlidir. Ancak, Dinamik Excel kullanıcısıysak o zaman işler oldukça kolay hale gelmektedir. Biz de, bu içeriğimizde böyle bir durumun üstesinden nasıl gelineceğin ele almaktayız. Ama, dosyada kullanılan formüldeki işlevler, yalnızca Excel 365 kullanıcılarına yöneliktir.

İlk olarak, bir hücrede bulunan kelimelerin yapısının ele alınması gerekmektedir. Üstteki resme bakıldığında, her kelimenin arasında boşluk bırakıldığı görülmektedir. Dolayısıyla burada yazılı olan değerleri birbirinden ayırt edecek boşluk işaretleridir. Yani, yapılacak ilk işlem, her kelimenin ayrı ayrı hücrelere yazdırılması olacaktır. Bunun için, METİNBÖL işlevini kullanmak yeterlidir. Bu işlev ile hazırlanan formül bir dizi oluşturmaktadır. Oluşan dizi aşağıdaki gibidir.

{“Veli”;”Şirkette”;”15″;”yıldır”;”çalışmaktadır.”}

Dizi’ye dikkat edilirse, her değerin başında ve sonunda çift tırnak olduğu görülmektedir. Yani, sayısal ifade olan 15 değeri de dizide “metin” olarak yazılmıştır. Bu durum, hücrelere ayrılan tüm değerlerin “metin” olarak ayrıldığını göstermektedir. Peki, “15” şeklinde yazılı olan değer, sayısal olarak 15 şeklinde nasıl yazılmalıdır? Bunun için yapılması gereken en basit işlem, değerleri 1 ile çarpmak olacaktır. Formüle uygulandığında oluşan dizi aşağıdaki gibidir.

{#DEĞER!;#DEĞER!;15;#DEĞER!;#DEĞER!}

“15” olan değer 15 şeklinde sayısal hale gelmektedir. Lakin, bu seferde farklı bir sorun ortaya çıkmıştır. Metin olan değerler, 1 ile çarpılamadığı için #DEĞER Hatası vermektedir. Bunun için ise yapılması gereken, formülün başına EĞERHATA işlevini uygulamak olacaktır. EĞERHATA‘nın “eğer_hatalıysa_değer” öğesine de, 0 konulması faydalı olacaktır. Keza, bu işlem bir sonraki adımda uygulanacak ve sonucu elde etmeyi sağlayan işlem için kilit adım durumundadır. Formülün çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

{0;0;15;0;0}

Cümle İçinden Sayıları Çıkarma Sonuç

Görüleceği üzere, artık tamamen bir sayı dizisi listelenmiştir. Burada yapılması gereken son işlem, 0’dan büyük değerlerin kalmasını sağlamak olacaktır. Bu son adımda da, nimet olarak görülen FİLTRE işlevi kullanılacaktır. Hazırlanan formül “dizi” öğesine yerleştirilecek, “ekle” öğesinde de 0’dan büyük kriteri konulacaktır. Böylece, istenilen işlem gerçekleşecek ve 0’dan büyük olan sayısal değerler hücrelere dökülecektir.

Hazırladığımız dosyaya aşağıdaki linkten erişebilir, formülün tamamını inceleyebilirsiniz. İçeriğimizden faydalanmanız temennisiyle. Cümle İçinden Metinleri Çıkarma işlemi için inceleyebilirsiniz.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu