Değerlerin Hücre Adreslerini Bulma

Değerlerin Hücre Adreslerini Bulma, bir veri aralığındaki hücrelerin, kriter bazlı olan seçeneğe göre hücrelerinin adresini bulmayı öğretmektedir.

Değerlerin Hücre Adreslerini Bulma

Dosyamız, Derslerin Tercih Sıralarını Bulma içeriğimizin referans alınmasıyla oluşturulmuştur. İstenilen, başlık satırında yer alan ders isimlerinin hücre adreslerinin formülle bulunmasını sağlamaktır. Hem tüm Excel versiyonlarında çalışan formüller hem de sadece Excel 365‘e özel formüller bulunmaktadır. Böylece, dosyamızdan tüm Excel kullanıcıları kolayca yararlanacaktır.

Değerlerin Hücre Adreslerini Bulma – Geleneksel Yöntem

İlk olarak, geleneksel yöntem dediğimiz tüm versiyonlarda çalışan formülümüz bulunmaktadır. Bu formülde, EĞERHATA, ADRES, SATIR, İNDİS, SÜTUN ve KAÇINCI fonksiyonları kullanılmıştır. Excel 365 harici bir versiyon kullanıyorsanız, formüldeki “F$2:K$2” alanını “F$2” yapıp, sağa ve alta doğru gereken şekilde çoğaltmanız gerekmektedir.

Dinamik Yöntem

İkinci aşamada, yeni nesil dinamik dizi fonksiyonları ile istenilen sonuca ulaşılmaktadır. Böylece, sadece bir hücreye yazılan formül istenilen sonucun bulunmasını sağlamaktadır. Formülde, BIRAK, SIRALI, LAMBDA, REDUCE, DÜŞEYYIĞ, EĞERHATA, ADRES, SATIR, SÜTUN , KAÇINCI ve İNDİS fonksiyonları kullanılmıştır.

Başlıklar ve veri aralıkları, manuel bir şekilde formülize edilmiştir. Bunu dinamik haline getirmek için, Dosyalar Derslerin Tercih Sıralarını Bulma dosyamızı indirin ve kendiniz uyarlayın. Bu şekilde pratik yapmanıza da olanak sağlamaktayız. 12394 (77 indirme )

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu