Dinamik Excel

Dinamik Excel, 2018 yılında Microsoft tarafından yayınlanan yeni nesil dinamik dizi formüllerine dair işlevlere ait terimlerin adıdır.

Dinamik Excel

2018 sonbaharında Microsoft, Excel’de “dinamik dizi formülleri” adı verilen yeni formüller duyurdu. Dinamik dizi formülleri, yerel formüller gibi birden çok değerle çalışma yeteneğine sahiptirler. Bu formüller, çalışma sayfasına yazıldığında içerdikleri dinamik yapıları nedeniyle dökülme davranışları sergilemektedirler. Yeni işlevsellik iki bölümden oluşmaktadır:

  1. Dinamik dizi davranışından doğrudan yararlanmak için tasarlanmış yeni formüller.
  2. Eski formüllerin ve işlevlerin dinamik diziler kullanmasını sağlayan eski formüllere entegrasyon.

Bu, büyük bir yükseltme ve bazı durumlarda Excel’in davranış biçiminde köklü bir değişikliktir. Ama, ne yazık ki, yalnızca Excel 365 ve bazıları Excel 2021 versiyonlarında çalışmaktadırlar. 2016 ve 2019 sürümleri de dahil olmak üzere, Excel’in diğer tüm sürümlerinnde dinamik dizilerin olmadığı anlamına gelmektedir. Ve, ne yazık ki asla bu versiyonlara eklenmeyeceklerdir. Bu nedenle, Excel kullanıcılarının işlerini kolaylaştırmaları için, imkanları varsa versiyonlarını Excel 365’e yükseltmeleri önerilmektedir.

Dinamik Excel” sürümleri ayırt etmek için uygun bir terimdir. Dinamik dizi formülleri sağlayan Excel sürümü anlamına gelmektedir. Bazen, diğer tüm sürümleri belirtmek için “Geleneksel Excel” terimini de kullanmak sakıncalı olmayacaktır. Bizlerde, makalelerimizde sık sık bu terimi kullanmaktayız. Dinamik Excel ile hazırladığımız formülleri, ExcelDepo Dosyalar modülümüzden indirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu