Dinamik Gelir Vergisi Hesaplama

Dinamik Gelir Vergisi Hesaplama içeriği, Excel 365 fonksiyonları ile vergi hesabının nasıl kolayca yapıldığın öğretmektedir.

Dinamik Gelir Vergisi Hesaplama

En çok içerik ürettiğimiz konulardan bir tanesi, gelir vergisi hesaplamalarıdır. Sitemizi arama yaptığınızda, oldukça fazla sayıda ve farklı yöntemlerle olan örneklerimiz karşınıza çıkacaktır. Bu dosyamızda, Excel 365 fonksiyonları ile dinamik vergi hesabı üzerinde durmak istedik. Eğer Excel 365 versiyonuna sahip bir kullanıcı iseniz, dosyamızı mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Şimdi üstte resmini gördüğünüz dosyamıza ait detaylardan bahsedelim.

Öncelikle, dosyada sadece Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı ve Gelir Vergisi hesabı üzerinde durulmuştur. Bu nedenle, Gelir Vergisi Matrahı, manuel olarak herhangi bir formülasyon kullanmadan yazılmıştır. Böylece, kümülatif matraha ve vergi hesabına konu rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bizim kullandığımız 8.506,80-TL’lik rakam, asgari ücrete ait gelir vergisi matrahıdır. Siz bu rakamı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Ondan sonra, kümülatif matrahın hesaplanması aşamasına geçilmektedir. Burada kullandığımız fonksiyonlar, SCAN ve LAMBDA şeklindedir. Her iki fonksiyon ile oluşturulan formül, gelir vergisi matrahı sütunundan veri alarak hesaplama yapmaktadır. Böylece, incelendiğinde sizlerinde göreceğiniz üzere oldukça kolay bir formül ile sonuç elde edilmiştir.

Hemen akabinde, dinamik gelir vergisi hesaplama aşamasına geçilmektedir. Formül, MAP, LAMBDA, TOPLA, DÜŞEYYIĞ ve BIRAK fonksiyonlarından oluşmaktadır. Ancak, hesaplamaların doğru yapılması için referans alınan, bu sefer kümülatif matrah sütunu olmuştur. Böylece, iki adımda istediğimiz gelir vergisi hesabının üstesinden gelinmektedir. Hesaplamanın dinamik olarak adlandırılmasının sebebi ise, formüllerin sadece ilk hücrelere uygulanmasından ötürüdür. Yani, dosyamızda sadece D3 ve E3 hücrelerinde formüller yazılıdır. Ama formülümüz, aşağı doğru dökülmeli olarak 12 aylık vergi hesabını yapmaktadır.

Dinamik Gelir Vergisi Hesaplama Sonuç

Dosyamız, ilk paragrafta da belirttiğimiz üzere, sadece Excel 365 versiyonlarında çalışmaktadır. Eğer Excel 365 versiyonuna sahip değilseniz, ne yazık ki formül sizde çalışmayacaktır. İçeriği paylaşma nedenimiz, dinamik yapıdaki fonksiyonlar ile işlerin daha kolaylaştığını göstermektir. Ancak, işler sadece kolaylaşmakla kalmayıp, hesaplamalar da oldukça işlevsel ve doğru olarak yapılmaktadır. Ayrıca, dosyamızdaki iki formüldeki fonksiyonlar, Excel’in en yeni fonksiyonlarıdır. Bu fonksiyonlar ile formüllerin nasıl oluşturulacağını görmek içinde, dosyamız oldukça kıymetli bir örnektir. Dosyamızdan yararlanmanız temennisiyle. 12380 (93 indirme )

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu