Doğum Tarihinden Burcu Bulma

Doğum Tarihinden Burcu Bulma, hücreye yazılan tarihin burç adını ve burcun simgesinin gösterilmesini öğretmektedir.

Doğum Tarihinden Burcu Bulma

Excel Formülleri ile Burç Bulma

Excel’in her konuda olduğu gibi, burçların bulunmasında da yol gösterici bilgiler vermesi mümkündür. Dosyamızda da, bir hücreye yazılan doğum tarihinden burç adının bulunması ve simgesinin gösterilmesi ele alınmaktadır. İlk olarak Burç Adı, Sembol ve Başlangıç başlıklarından oluşan bir tablo hazırlanmıştır. Böylece doğum tarihinin bu tablodan veri alınması hedeflenmektedir. Formülün ilk adımı, burç adını bulma aşamasıdır. Burada İNDİS, EĞERHATA, KAÇINCI, YIL ve TOPLA.ÇARPIM fonksiyonlarından yararlanılmaktadır. Burç adı doğum tarihinden bilgiler esas alınarak, veri tablosunda aranmakta ve D2 hücresinde yazdırılmaktadır.

Sonraki aşamada ise, bulunan burç adının yer aldığı D2 hücresi referans alınarak, yine veri tablosundan burcun simgesi gösterilmektedir. Veri tablomuzda simgelerin unicode değerleri yazılmış olup, simge olarak gösterilmesi UNICODEKARAKTERİ fonksiyonu ile gerçekleştirilmektedir. Unicode değerinin bulunması için ise, popüler fonksiyon olan DÜŞEYARA‘dan faydalanılmaktadır. Böylece doğum tarihinden eşleşen burç simgesi kolayca yazdırılmaktadır.

Burcu bulma son aşamasında ise, Excel’in görsellik deyince ilk akla gelen özelliği olan Koşullu Biçimlendirme’den faydalanılmaktadır. Böylece bu özellik ile yapılan ise, burcu bulma ve veri tablosunda arka planının, yazı rengi ve tipinin değişikliğinin sağlanmasıdır.

Dosyada, alternatif olarak sadece Excel 365 aboneleri içinde bir yöntem kullanılmaktadır. Böylece, bir hücreye formül yazılarak burç adı ve sembolün bulunması sağlanacaktır. Ne var ki bu yöntem sadece Excel 365 abonelerinde kullanılacağı için, erişim oranı da daha düşük olacaktır. Lakin 365 versiyonu kullanmaktaysanız, formülü incelemenizi öneririz. Formülde, DÜŞEYYIĞ, EĞER, İNDİS, KAÇINCI, LET, MOD, SIRALI, TARİH, UNICODEKARAKTERİ, YIL fonksiyonları kullanılmaktadır. Fakat formül herhangi bir veri tablosundan veri almamaktadır. Çünkü burç tablosu verileri ve sembol kodları direk olarak formülün içine yazılmıştır. Sonuçta bu değerler sabit olduğu için, herhangi bir tablo yerine direk hücreye yazılmasının bir mahsuru bulunmamaktadır.

Doğum Tarihinden Burcu Bulma Sonuç

O halde, hullanıcılarımızın öğretici ve eğitici nitelikte olan bu dosyamızı indirip, faydalanmalarını temenni ederiz. Çünkü bu formüller sizlerin Excel seviyenize çok katkı sağlayacaktır. 12360 (7 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu