Excel İmsakiye 2023

Excel İmsakiye 2023, tüm illerin Ramazan-ı Şerif ayı boyunca ezan saatlerini takip etmenizi sağlayan bir dosyadır.

İnternette, Excel ile tüm iller için yapılan oldukça fazla sayıda imsakiye örneği bulunmaktadır. Biz ise, hiç kimsenin yapamayacağı ve hiç bir yerde bulamayacağınız bir örnek hazırladık. Tek dosyada tüm illere ilişkin ezan saatlerini otomatik biçimde Diyanet sitesinden alınmıştır. Böylece, sadece bir dosya ile istediğiniz il’e ait imsakiyeye ulaşabilirsiniz. Dosyanın aşamaları ve detaylarına dair işlemler aşağıdaki gibidir.

İlk olarak, Diyanet’e ait olan web sitesinde yayınlanan imsakiye, özel bir yöntemle tüm illeri kapsayacak şekilde Excel’e aktarılmıştır. Bu özel dosya, Excel VBA ile hazırlanmış ve ileri düzey makro bilgisi sonucu ortaya çıkmıştır. Excel İmsakiye 2023 Dosyasındaki kodlar, internetten veri çekilmesi işlemleri ile ilgilenenler için ders niteliğindedir. Bundan dolayı, dosyamız epey kıymetli ve bize özeldir. Lakin, bu dosya henüz herhangi bir yerde yayınlanmamıştır. Dosyamız ile elde edilen veriler toplam 25.172 satırdan oluşmaktadır. Yani, ülkemize ait tüm il ve ilçelerin Ramazan ayı boyunca namaz vakitleri bulunmaktadır. Dosyada, bu sayfa gizlenmiştir, kesinlikle açılmamaktadır.

Daha sonra, Şerit Menü‘ye iki tane Açılan liste eklenmiştir. (Şerit Menüye açılan liste eklemek için Şerit Menüde Açılan Listeler Oluşturma içeriğimizi inceleyebilirsiniz) Her iki açılan listeye de, Excel makroları ile İl ve İlçe isimlerin getirilmesi sağlanmıştır. Bu isimler, veritabanı sayfasından alınmaktadır. Böylece, seçilen İl ve İlçe adına göre namaz vakitleri listelenmektedir. Listeleme işlemi ise, ADO kodları ile sağlanmaktadır.

Dosyanın Visual Basic ekranına erişim özel bir yöntemle şifrelenmiştir ve erişilmesi engellenmiştir. Her ne şekilde olursa olsun, bu alanın erişimi ve kodların paylaşımı yapılmayacaktır. Dosyayı indirip vba kodlarına ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.

Excel İmsakiye 2023 Sonuç

Hiç kimse, Excel ile ezan vakitlerinin takibini yapmamaktadır. Lakin, özellikle imsakiye basan matbaalar için bu tür dosyalar oldukça önemlidir. Dosyamızdaki namaz vakitleri, direk Diyanet’in sitesinden alındığı için oldukça güvenilirdir. Yani, referansımız Diyanet sitesidir. Bu nedenle, imsakiye basmak isteyenler için gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Çalışma mantığını da, videoyu izleyerek görebilirsiniz.

Hayırlı Ramazanlar…

İNDİR
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu