EYT Emekli Olup Olmama Kontrolü Yapma

EYT Emekli Olup Olmama Kontrolü Yapma, belirlenen emeklilik tablosuna göre kontrol sağlayan formüller içeren bir dosyadır.

EYT Emekli Olup Olmama Kontrolü Yapma

3 Mart 2023 Cuma, 32121 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kanun ile, EYT kısaltmasıyla bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni düzenlemeler getirilmiştir. Buna bağlı olarak, emeklilikteki yaş şartı kaldırılmıştır. Böylece, 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan çalışanların emekli olmalarına bir engel kalmamıştır. Lakin, kaldırılan yaş şartı dışında iki ayrı şart daha bulunmaktadır. Kadın ve Erkek olmak üzere, giriş tarihine göre hizmet süresi ve gün sayısının tamamlanması gerekmektedir. Üst resimde, sol tarafta bu kriterler görülmektedir. Dosyamız, bu kriterler ışığında bir çalışanın sgk başlangıç ve gün sayısına göre hesaplama yapmaktadır.

İlk olarak, dosyamızdaki tanımlamaları yazalım. Veri tablosu, B:F sütunlarındaki hücrelerde konumlandırılmıştır. Bazı örnek hesaplama kriterleri ise, H:J sütunlarında yazılıdır. Bu kriterler ışığında, yazılan formül “EYT’den Emekli Olur” ya da “Emekli Olamaz” sonuçlarını yazmaktadır. Bu sonucu döndüren temel işlev, ÇAPRAZARA‘dır. Formülün çalışma mantığı, cinsiyet ve giriş tarihlerini tabloda aranması, kesişen gün sayısı ve hizmet sürelerinin bulunmasına dayalıdır. Hemen akabinde, her iki değer kriterler ile karşılaştırılmakta ve sonuçlar yazdırılmaktadır. Kriter kontrolü için ise, EĞER ile VE fonksiyonları kullanılmıştır.

EYT Emekli Olup Olmama Sonuç

Böylece, EĞER, VE, ÇAPRAZARA fonksiyonları ile istenilen sonuç elde edilmiştir.

ÇAPRAZARA İşlevi, sadece Excel 365 ve Excel 2021 versiyonlarında çalışmaktadır.

Sonuç olarak, formülü kullanacak olan üyelerimizin yararlanması temennisiyle. Ayrıca, EYT ile emeklilik hakkına kavuşan kıymetli kullanıcılarımızın da emeklilikleri hayırlı olsun.

İNDİR
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu