Faydalı Excel Formülleri

Faydalı Excel Formülleri makalemiz, formüllerin kullanımlarına dair bilgilendirici ve öğretici açıklamalardan oluşan bir içeriktir.

Öncelikle sabırlı olur, örnekleri tek tek incelerseniz Excel Fonksiyonlarına dair çok şey öğreneceğinizden şüpheniz olmasın. Böylece, makalemizde bahsedeceğimiz kullanım örneklerinin hangileri olacağını listeden görebilirsiniz.

ALTTOPLAM, ARA, ARALIKBİRLEŞTİR, AŞAĞIYUVARLA, AY, BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY, BAĞ_DEĞ_SAY, BİRLEŞTİR, BOŞLUKSAY, BUGÜN, BUL, BÜYÜK, BÜYÜKHARF, ÇEVİR, ÇİFTMİ, ÇOKEĞER, ÇOKEĞERMAK, ÇOKEĞERMİN, ÇOKEĞERORTALAMA, ÇOKEĞERSAY, ÇOKETOPLA, DAKİKA, DAMGA, DEĞİL, DEĞİŞTİR, DEVRİK_DÖNÜŞÜM, DOLAYLI, DÜŞEYARA, EBOŞSA, EFORMÜLSE, EĞER, EĞERHATA, EĞERORTALAMA, EĞERSAY, EĞERYOKSA, EHATA, EHATALIYSA, ELEMAN, EMANTIKSALSA, EMETİNDEĞİLSE, EMETİNSE, ENÇOK_OLAN, ESAYIYSA, ETARİHLİ, ETOPLA, GÜN, HAFTANINGÜNÜ, HAFTASAY, İNDİS, İŞGÜNÜ, KAÇINCI, KAYDIR, KIRP, KOD, KÖPRÜ, KÜÇÜK, KÜÇÜKHARF, KYUVARLA, MAK, MBUL, METİNBİRLEŞTİR, METNEÇEVİR, MİN, MOD, MUTLAK, ORTALAMA, ÖZDEŞ, ÖZETVERİAL, PARÇAAL, RANK, RASTGELEARADA, S_SAYI_ÜRET, SAAT, SAĞDAN, SANİYE, SATIR, SATIRSAY, SERİAY, SERİTARİH, SOLDAN, SÜTUN, SÜTUNSAY, ŞİMDİ, TABANAYUVARLA, TAMİŞGÜNÜ, TAMSAYI, TARİH, TAVANAYUVARLA, TEKMİ, TEMİZ, TOPLA, TOPLA.ÇARPIM, TOPLAMA, UZUNLUK, VE, YADA, YATAYARA, YAZIM.DÜZENİ, YERİNEKOY, YIL, YILORAN, YUKARIYUVARLA, YUVARLA, ZAMAN

TARİH ve SAAT FONKSİYONLARI

Excel bizlere, tarih ve saatlerle çalışmak için birçok fonksiyon sunmaktadır. Öyleyse, bu bölümde Tarih ve Saat Fonksiyonları hakkında bilgilendirmeler yaparak makalemizin ilk içeriğine başlayalım.

BUGÜN ve ŞİMDİ Fonksiyonları

İlk olarak, bugünün tarihini BUGÜN fonksiyonuyla, şimdiki tarih ve saati ŞİMDİ fonksiyonuyla alabilirsiniz. Teknik olarak, ŞİMDİ fonksiyonu geçerli tarih ve saati döndürür, ancak aşağıda görüldüğü gibi yalnızca saat biçimini de biçimlendirebilirsiniz. Bunların dışında, iki fonksiyon için bilinmesi gereken çok fazla bir şey bulunmamaktadır.

BUGÜN ve ŞİMDİ Fonksiyonları

=BUGÜN()
=ŞİMDİ()

Ancak bunlar geçici fonksiyonlardır ve her çalışma sayfasının değişmesiyle yeniden hesaplanır. Ama sabit bir değer istiyorsanız, tarih ve saat kısayollarını kullanabilirsiniz.

GÜN, AY, YIL ve TARİH Fonksiyonları

Herhangi bir tarihi ham bileşenlerine ayırmak için GÜN, AY ve YIL fonksiyonlarını ve bunları tekrar bir araya getirmek için TARİH fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Böylece, bir tarih değerini oluşturan üç temek fonksiyonu ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Çünkü, bazı sıralama durumlarında sadece ay, yıl ya da gün değerlerine ihtiyaç duyulabilir. Böylece, tarih değeri parçalanarak kolayca sıralama yapılabilir.

GÜN, AY, YIL ve TARİH Fonksiyonları

=GÜN(“25.10.2019”) // 25 Sonucunu Döndürür
=AY(“25.10.2019”) // 10 Sonucunu Döndürür
=YIL(“25.10.2019”) // 2019 Sonucunu Döndürür
=TARİH(2019;10;29) // 25.10.2019 Sonucunu Döndürür

SAAT, DAKİKA, SANİYE ve ZAMAN Fonksiyonları

Excel, zamanlar için bir dizi paralel işlev sağlar. Öyleyse, bir zamanın parçalarını çıkarmak için SAAT, DAKİKA ve SANİYE fonksiyonlarını kullanabilir ve ZAMAN fonksiyonunu kullanarak ayrı ayrı bileşenlerden bir ZAMAN toplayabilirsiniz. Böylece GÜN, AY ve YIL kısmında belirtilen parçalama işlemi, aynı şekilde burada da uygulanabilmektedir.

SAAT, DAKİKA, SANİYE ve ZAMAN Fonksiyonları

=SAAT(“16:26:09”) // 16 Sonucunu Döndürür
=DAKİKA(“16:26:09”) // 26 Sonucunu Döndürür
=SANİYE(“16:26:09”) // 9 Sonucunu Döndürür
=ZAMAN(16;26;09) // 16:26:09 Sonucunu Döndürür

ETARİHLİ ve YILORAN Fonksiyonları – Faydalı Excel Formülleri

Bu fonksiyonu yıllar, aylar veya günler içindeki tarihler arasında zaman bulmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca ETARİHLİ “normalize edilmiş”, yani 2 yıl 5 ay 27 günde toplam süre alacak şekilde yapılandırılabilir. Demek ki, iki tarih arası hesaplama ihtiyacında, aklımıza ilk gelen fonksiyon bu olmalıdır.

ETARİHLİ Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

=ETARİHLİ(“01.09.2018”; “25.10.2019”;”y”) // 1 Sonucunu döndürmektedir.

O halde aradaki yıl farkının 1 olduğunu görmüş olduk.

=ETARİHLİ(“01.09.2018”; “25.10.2019”;”m”) // 13 Sonucunu döndürmektedir.

Öyleyse, aradaki ay farkının 13 olduğunu bize söylemektedir.

=ETARİHLİ(“01.09.2018”; “25.10.2019”;”d”) // 419 Sonucunu döndürmektedir.

Bunların dışında, kesirli yıllara ulaşmak için YILORAN fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

YILORAN Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

=YILORAN(“01.09.2018”; “25.10.2019”) // 1,15 Sonucunu Döndürür

SERİTARİH ve SERİAY Fonksiyonları

Tarihlerle ilgili ortak bir görev, bir tarihi belirli bir ay sayısına göre ileri (veya geri) kaydırmaktır. Öyleyse, bunun için SERİTARİH ve SERİAY fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. SERİTARİH, aya göre hareket eder ve günü korur. Bunların dışında, SERİAY’da aynı şekilde çalışır, ancak her zaman ayın son gününü döndürür.

SERİTARİH ve SERİAY Fonksiyonları - Faydalı Excel Formülleri

=SERİTARİH(“01.09.2018”; 6) // 6 ay sonraki tarihi verir.
=SERİAY(“01.09.2018”; 6) // 16 ay sonraki tarihe ait ayın son gününü verir.

İŞGÜNÜ ve TAMİŞGÜNÜ Fonksiyonları – Faydalı Excel Formülleri

Gelecekteki çalışma günlerini ve tarihlerini belirlemek için İŞGÜNÜ fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bunların dışında, iki tarih arasındaki iş günü sayısını hesaplamak için TAMİŞGÜNÜ fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

İŞGÜNÜ Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

=İŞGÜNÜ(Başlangıç; Gün; Tatiller) // Başlangıç tarihinden itibaren girilen gün sonrasındaki ilk İŞGÜNÜNÜ verir.

TAMİŞGÜNÜ Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

=TAMİŞGÜNÜ(Başlangıç; Bitiş; Tatiller) // Başlangıç ve Bitiş tarihlerine göre kaç gün TAMİŞGÜNÜ sonucunu verir.

HAFTANINGÜNÜ ve HAFTASAY Fonksiyonları

Haftanın gününü bir tarihten itibaren anlamak için Excel, HAFTANINGÜNÜ fonksiyonunu sağlamıştır. HAFTANINGÜNÜ fonksiyonu, Pazar, Pazartesi, Salı, vb. 1-7 arasında bir sayı döndürür. Son olarak, belirli bir yılda hafta sayısını almak için ise HAFTASAY fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

HAFTANINGÜNÜ Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

HAFTASAY Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

=HAFTANINGÜNÜ(Tarih) // Cuma haftanın 6. günüdür.
=HAFTASAY(Tarih) // Tarihin olduğu hafta 16. haftadır.

Faydalı Excel Formülleri isimli yazımızda TARİH VE SAAT Fonksiyonları ile ilgili şimdilik işlediğimiz fonksiyonlar bunlardır. Ama talepleriniz olması halinde, diğer fonksiyonlar içinde örneklerimizi yazımıza ekleyebiliriz.

MÜHENDİSLİK FONKSİYONLARI

ÇEVİR Fonksiyonu – Faydalı Excel Formülleri

Sonuçta mühendislik fonksiyonlarının çoğu tekniktir. Öncelikle, bu kategorideki fonksiyonların çoğu karmaşık sayılar için hazırlanmıştır. ÇEVİR fonksiyonu günlük birim dönüşümleri için oldukça kullanışlıdır. O halde, mesafe, ağırlık, sıcaklık ve çok daha fazlası için birimleri değiştirmek için ÇEVİR fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

ÇEVİR Fonksiyonu - Faydalı Excel Formülleri

=ÇEVİR(72;”F”;”C”) // C22,2 sonucunu döndürdü.

Excel’de herhangi bir hücrede =ÇEVİR(A1; dediğinizde, üst resimde yer alan ilk birim ve son birim harflerinin neler olduğunu zaten göreceksiniz. Üstelik fonksiyonun güzel bir özelliği daha, ilk değeri örneğin F (Fahrenhayt Derece) seçtikten sonra, İkinci değerde sadece Fahrenhayt Derece’yi hangi birime dönüştürebileceğinin listesini bırakmasıdır. Böylece, formülün kullanımı daha da kolay hale gelmektedir.

BİLGİ FONKSİYONLARI – Faydalı Excel Formülleri

EBOŞSA, ESAYIYSA, EMETİNSE, EMETİNDEĞİLSE, EMANTIKSALSA, EFORMÜLSE, EHATALIYSA, EHATA, TEKMİ ve ÇİFTMİ Fonksiyonları

Excel bizlere, bir hücredeki değeri kontrol etmek için birçok fonksyion sunar. Çünkü bu fonksiyonlar genellikle “E” ile başlar ve hepsi bir hücrenin içeriğine dayalı olarak DOĞRU veya YANLIŞ sonucunu döndürür. Bunlardan bazıları EBOŞSA, ESAYIYSA, EMETİNSE, EMETİNDEĞİLSE, EMANTIKSALSA, EFORMÜLSE, EHATALIYSA ve EHATA şeklindedir.

EBOŞSA, ESAYIYSA, EMETİNSE, EMETİNDEĞİLSE, EMANTIKSALSA, EFORMÜLSE, EHATALIYSA, EHATA, TEKMİ ve ÇİFTMİ

Böylece, bir üst resimde gördüğünüz renkli alanlar için Excel’in Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılmıştır. Excel Bilgi Kategorisinde ayrıca TEKMİ ve ÇİFTMİ fonksiyonlarına sahip olup, hücredeki sayıların çift mi yoksa tek mi olduğunu görmemizi sağlar.

TEKMİ Fonksiyonu

ÇİFTMİ Fonksiyonu

Bir üst resimde gördüğünüz renkli alanlar için Excel’in Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılmıştır.

MANTIKSAL Fonksiyonları – Faydalı Excel Formülleri

Excel’in mantıksal fonksiyonları, birçok gelişmiş formülün temel yapı taşıdır. Mantıksal fonksiyonlar, DOĞRU veya YANLIŞ boolean değerlerini döndürür. O halde Mantıksal fonksyionlar üzerinde bir örnek gerekiyorsa, Mantıksal Fonksiyon Örnekleri isimli dosyamızı mutlaka indirmenizi tavsiye ederim.

VE, YADA ve DEĞİL Fonksiyonları

Excel’in mantıksal fonksiyonlarının çekirdeği VE fonksiyonu, YADA fonksiyonu ve DEĞİL fonksiyonudur. Aşağıdaki ekranda, bu fonksiyonların her biri B sütunundaki değerler üzerinde basit bir test yapmak için kullanılır:

VE, YADA ve DEĞİL Fonksiyonları

=VE(B5>3;B5<9>
=YADA(B5=3;B5=9)
=DEĞİL(B5=2)

EĞERHATA ve EĞERYOKSA Fonksiyonları

EĞERHATA fonksiyonu ve EĞERYOKSA fonksiyonu hataları yakalamak ve ele almak için basit bir yol olarak kullanılabilir. Böylece fonksiyonların tam olarak işlevinin kolay anlaşılması için, DÜŞEYARA fonksiyonu ile birlikte kullanarak örnek haline dönüştürdük.

EĞERHATA Fonksiyonu

Üst resimdeki Ürün Listesinde Ayakkabı olmadığı için F sütunundaki DÜŞEYARA fonksiyonu ile oluşturduğumuz formülde #YOK hatası aldık. Ama EĞERHATA fonksiyonu ile DÜŞEYARA fonksiyonunu iç içe kullanarak, #YOK hatası yerine, aranan ürün listede yoksa boş bırakmayı sağladık.

=DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0)// hata ile ilgili bir belirtme yok.
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0);””)// hatalıysa boş bırak.

EĞERYOKSA Fonksiyonu

EĞERYOKSA fonksiyonunu, listede olmayan bir ürünü kolayca bulmak adına kullanmamız yararlı olacaktır. Özellikle DÜŞEYARA fonksiyonunda #YOK hatası alınma ihtimaline karşılık, EĞERHATA kullanmak doğru bir raporlamanın önemli kurallarından biridir.

=DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0)// hata ile ilgili bir belirtme yok.
=EĞERYOKSA(DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0);”Ürün Yok”)// Ürün Yok yaz.

EĞER ve ÇOKEĞER Fonksiyonları

EĞER fonksiyonu, Excel’de en çok kullanılan fonksiyonlardan biridir. Aşağıdaki resimde, EĞER fonksiyonu test puanlarını kontrol eder ve “geçti” veya “kaldı” olarak sonucu döndürür. Bundan böyle ikili şartlarınız için ne yapacağınızı öğrenmiş oldunuz.

EĞER Fonksiyonu

=EĞER(C5>=70;”Geçti”;”Kaldı”)// 70 ve üzeri not alanlar Geçti.

Ama daha karmaşık mantıksal testler gerçekleştirmek için birden fazla EĞER fonksiyonunu bir araya getirmek gerekir. Öncelikle Microsoft bu durumu kolaylaştırmak için, Excel 2016’da Office 365 sürümlerinde, yeni bir fonksiyon olarak ÇOKEĞER fonksiyonunu kullanımımıza sunmuştur.

ÇOKEĞER Fonksiyonu

=ÇOKEĞER(C5<60>=90;”A”)

ARAMA ve BAŞVURU Fonksiyonları

DÜŞEYARA ve YATAYARA ve Fonksiyonları

Excel veri aramak ve bulmak için bizlere çeşitli fonksiyonlar sunar. Ancak bunların en popüleri, şüphesiz DÜŞEYARA fonksiyonudur.

DÜŞEYARA Fonksiyonu

=DÜŞEYARA($C5;$F$5:$G$7;2;DOĞRU)

YATAYARA fonksiyonu, DÜŞEYARA fonksiyonu gibi çalışmaktadır. Ancak yatay olarak düzenlenmiş verileri bulur ya da yatay olarak sıralanmış tablolardan veri aramak ister. Öyleyse, DÜŞEYARA fonksiyonu için hazırladığımız veritabanımızın yeni şeklini inceleyin.

YATAYARA Fonksiyonu

=YATAYARA($C5;$G$4:$I$5;2;DOĞRU)

Üstteki iki resimden de anlayacağınız üzere, YATAYARA ile DÜŞEYARA fonksiyonlarının birbirinden farklı kısmı, yapacağmız formülün olacağı tablo değil, verilerin olduğu tablonun yapısıdır.

İNDİS ve KAÇINCI Fonksiyonları

DÜŞEYARA ve YATAYARA fonksiyonlarının yeterli olmadığı durumlarda kullanılması tercih edilmektedir. Çünkü daha karmaşık aramalarda bu iki fonksiyon yeterli sonuç vermez. Ama İNDİS ve KAÇINCI fonksiyonları bu durumlar için muhteşem bir ikilidir.

İNDİS ve KAÇINCI Fonksiyonları

=İNDİS(C5:E10;KAÇINCI(H4;B5:B10;0);KAÇINCI(H5;C4:E4;0))

Ama İNDİS tek başına çok fazla anlam ifade etmeyen (sütun ve satır numaralarını manuel yazmanız gerektiğinden), tamamlayıcısı olan KAÇINCI ile kullanıldığında eşsiz sonuçlar üretmektedir.

ARA Fonksiyonu – Faydalı Excel Formülleri

Öncelikle bu fonksiyon, belirli sorunları çözerken kullanışlı kılan varsayılan davranışlara sahiptir. Ancak ARA fonksiyonu, değerlerin artan sırada sıralandığını ve her zaman yaklaşık bir eşleşme gerçekleştirdiğini varsayar. ARA fonksiyonu bir eşleşme bulamadığında, bir sonraki en küçük değerle eşleşir. Son olarak aşağıdaki örnekte, bir sütundaki son girişi bulmak için ARA fonksiyonunu kullandık.

Faydalı Excel Formülleri - ARA

=ARA(2;1/(B:B<>””);B:B)

SATIR ve SÜTUN Fonksiyonları – Faydalı Excel Formülleri

Çalışma sayfasındaki satır ve sütun numaralarını bulmak için SATIR ve SÜTUN fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. Ama başvuru sağlanmadıysa, hem satır hem de sütun öğesinin geçerli hücre için dönüş değerlerine dikkat etmeniz gerekmektedir..

Ayrıca, SATIR ve SÜTUN fonksiyonlarını kullanarak oluşturacağınız bir formül ile verilerinize otomatik sıra ve sütun numaraları da verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu