Fazla Mesai Yapanları Listeleme

Fazla Mesai Yapanları Listeleme içeriği, haftalık mesai tablosunu liste olarak gösteren bir dosya içermektedir.

Fazla Mesai Yapanları Listeleme

Fazla Mesai Enler Listesi Oluşturma

Özellikle özel sektörde yer alan işyerleri açısından, fazla mesai oldukça önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Dosyada özel sektörde çalışan bir kulanıcımız tarafından sorulan bir soru kapsamında hazırlanan ve özel formüller bulunduran faydalı bir içeriktir.

Alt alta haftanın 7 günü ve yan yana sıralanmış çalışanların mesai saatlerinden oluşan bir tablodan, liste oluşturmak mümkün mü?

Tarafımıza iletilen soru kapsamında, üstteki resmin sol alanındaki veri tablosuna göre listeleme işleminin yapılması sağlanmaktadır. Fazla mesai tablosunda, yan yana genişlemesi mümkün bir veri aralığı bulunmaktadır. Ama haftanın yedi günlük dilimi için kullanılması gerekli olan satır sayısı sabit biçimdedir. Tam olarak istenilen ise, 7 satırlı X sütunlu bir veri aralığındaki mesai yapanları listeleme yapmaktır. Talepte yer almasa da, olası bir “enler” kriteri tarafımızca değerlendirilerek formüle eklenmiştir. Son olarak, verilerde boş bırakma ya da hatalı değerlerin olması ihtimaliyle, formülde bunların dikkate alınmaması sağlanmaktadır.

Listeleme formülümüz, tamamen dinamik bir yapıda düzenlenmiştir. Lakin sadece Excel 365 aboneleri tarafından kullanılabilmektedir. AL, EĞER, EĞERHATA, ESAYIYSA, FİLTRE, İNDİS, LET, METİNBİRLEŞTİR, METİNBÖL, SIRALA fonksiyonlarından oluşmaktadır. Excel 365 versiyonlarına özel Taşma davranışı sayesinde, taşma aralığı oluşarak, fazla mesai listeleme sadece bir hücrede uygulanmaktadır.

Fazla Mesai Yapanları Listeleme Sonuç

Bunun dışında, listelenen fazla mesai verilerine kenarlık eklenmek istenmektedir. Ama fazla mesai listesi dinamik yapıda olduğundan, yapanların listesi sürekli değişmektedir. Bunun üstesinden gelmek için, Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılmaktadır. Koşullu Biçimlendirme, basit bir formül kullanarak dolu hücrelere kenarlık uygulamayı sağlamaktadır. Böylece, artık herhangi bir ihtiyaç gerekmektesizin istenilen listeleme işleminin kolayca üstesinden gelinmektedir. Kullanıcılarımızın özel formüller içeren dosyamızdan faydalanmasını temenni ederiz. 12360 (5 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu