Haftasonu ve Resmi Tatil Günlerini Renklendirme

Haftasonu ve Resmi Tatil Günlerini Renklendirme içeriği, belirtilen tarihin kontrol edilerek şartlara uygun olması halinde renklendirilmesini öğretmektedir.

Haftasonu ve Resmi Tatil Günlerini Renklendirme

Excel’de otomatik renklendirme ihtiyacı olduğunda, ilk akla gelen Koşullu Biçimlendirme olmalıdır. Bu dosyada da, oluşan renklendirme için bu özellik tercih edilmiştir. Dosyada, üst resimde göreceğiniz gibi bir tatil tablosu bulunmaktadır. Hemen yan tarafındaki tabloda ise, rastgele yazılan tarihler yer almaktadır. Amaç, tarih tablosundaki verilerin yan taraftaki tablodan ve hafta sonu tarihlerinden kontrol edilmesini sağlamaktır. Hemen akabinde, eşleşen tarihlerin renklendirilmesini yapmaktır. Peki, bu renklendirme yapmak için gerekli olan nedir? Yani, renklendirme işlemini uygulamak için Koşullu Biçimlendirme özellğine hangi işlem uygulanmalıdır?

Haftasonu ve Resmi Tatil Günlerini Renklendirme Adımları

Üstteki girişten anlaşılacağı üzere, bu işlem için Koşullu Biçimlendirme özelliğinde formül kullanılmaktadır. Yani, formülü oluşturan işlevler, YADA, HAFTANINGÜNÜ ve EĞERSAY şeklindedir. HAFTANINGÜNÜ işlevi hafta sonlarını kontrol etmek için gereklidir. Yani, yazılan tarihin haftanın Cumartesi ya da Pazar günlerinden herhangi birine gelip gelmediğinin kontrolünü sağlamaktadır. Ancak, bu tek başına yeterli değildir. EĞERSAY ise, yazılan tarihin yan tabloda kontrol edilmesini ve varsa, 1 değeri döndürmesini sağlamaktadır.  Böylece, tarih tabloda var / yok kontrolü sağlanmaktadır. Son olarak, bu iki işlevin birleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için ise YADA işlevi kullanılmaktadır. YADA işlevi ise, iki kriterden bir tanesinin gerçekleşmesinin sağlanması kontrol etmektedir. Yani, tarih tatil tablosunda varsa ya da hafta sonundan herhangi birine denk geliyorsa, biçimlendirme gerçekleştirilmektedir. Koşullu Biçimlendirme, kullanılan formüllerin sonuçlarını birer boolean ifadesi olarak DOĞRU ya da YANLIŞ şekilde döndürmektedir. Yani, dönen sonuç DOĞRU ise biçimlendirmenin koşulu gerçekleşmektedir. Eğer, dönen sonuç YANLIŞ ise, biçimlendirme gerçekleşmeyecektir. Dosyamızda da, tam olarak istenilen işlem bu şekilde kurgulanmıştır.

Dosyadaki tatil tablosu tamamen manuel olarak oluşturulmuştur. Burada herhangi özel bir formül bulunmamaktadır. Lakin, sitemizde bu işin otomatik biçimde yapılmasını sağlayan özel dosyalarda bulunmaktadır. Bunun en iyi örneği, Formüller ile Yıllık İzin Takip Çizelgesi​ dosyasında uygulanmıştır.

İhtiyacı olanların Haftasonu ve Resmi Tatil Günlerini Renklendirme dosyamızdan faydalanılması temennisiyle.

Excel İndir

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu