Hedef Yüzdelerini Çeyrek Bazlı Dağıtma

Hedef Yüzdelerini Çeyrek Bazlı Dağıtma içeriğinde, yıllık hedefin yılın dört dönemine tarih bazlı listelenmesi öğretilmektedir.

Hedef Yüzdelerini Çeyrek Bazlı Dağıtma

Oranları Tarih Bazlı Listeleme

Dosyamız, bir talep kapsamında hazırlanmış olup, satış çalışanlarına fayda sağlayacak niteliktedir. Oluşum aşamasındaki ihtiyaca ait detaylar şu şekilde oluşturulmaktadır. Bir firmanın yıllık olarak belirlediği satış hedef yüzdesi bulunmaktadır. İstenilen, toplam kaç yıllık hedef yazılmışsa, o yüzdelerin bir tabloda çeyrek bazlı olarak hedef yüzdelerini listelemektir.

Talep doğrultusunda, çeyrek bazlı dağıtma için istenilen tablo daha fazla fayda sağlaması adına tarafımızca çeşitlendirilmektedir. İlk olarak, tablodaki hedef yüzdelerine çeyreğin son tarihleri uygulanmaktadır. Böylece tarihlerin hemen altında ise, ilgili yıla ait hedef yüzdelerini gösterme işlemi yapılmaktadır.

Çeyrek Bazlı Hedef Tablosu

Hemen akabinde, aynı tablonun en üst satırına, çeyrek dilimleri ve yıl bilgisinin yazdırılması sağlanmaktadır.

Çeyrek Dilimlerinin Başlıklarda Yazdırılması

Her iki tabloda da, çeyreğin son gününe ait tarihler yer almaktadır. Ondan sonra ise, ilk tablodan farklı olarak çeyrek bazlı dağıtma tablosundaki tarihler, çeyreğin ilk günlerinden oluşacak bir tablo hazırlanmaktadır.

Çeyreğin İlk Tarihlerinin Yazdırılması

Gördüğünüz üzere, hedef yüzdelerini dağıtma işlemi yapılırken, çeyrek dilimlerin ilk tarihleri başlıkta yazdırılmaktadır. Aynı şekilde bu yönteminde başlığına çeyrek dilimleri ve yıl bilgisinin yazdırılması seçeneği de eklenmektedir.

Çeyrek Dilimlerinin Başlıklarda Yazdırılması

Bu iki yöntemimizin yer aldığı tabloları oluşturan formüllerde kullanılan fonksiyonlar ise şu şekildedir. LET, TARİH, SIRALI, SATIRSAY, MOD, İNDİS, BÖLÜM, SERİAY, ÇAPRAZARA, YIL ve DÜŞEYYIĞ. Ancak formül sadece Excel 365 versiyonuna sahip, Insider aboneliği olan Beta kanalı kullanıcılarında çalışmaktadır.

Hedef Yüzdelerini Çeyrek Bazlı Dağıtma Sonuç

Eğer satış işleri ile uğraşan bir çalışan iseniz, verdiğimiz örnek formüllerin hemen altına gerçekleşme yüzdelerinizi de ekleyebilirsiniz. Böylece hedef ve gerçekleşme oranları alt alta listelenecektir. Ondan sonra hedef ve gerçeleşme oranlarının arasındaki farkı bularak, istenilen hedefin altında mı üzerinde mi olduğu bilgisine erişilecektir. Sonuç olarak işlerinizde Excel’i kullanarak oldukça kolay bir şekilde istediğiniz analizleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, tarif ettiğimiz bir tablo oluşturduğunuzda, tabloya ait grafiklerde oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Doğru Excel kullanılması, çalışanlar için oldukça faydalıdır. Hazırladığımız tablodaki formüllerin, kıymetli kullanıcılarımıza fayda sağlamasını ister, yararlanmanızı temenni ederiz. 12370 (7 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu