Hücrede Tekrar Eden Verileri Ayırma

Hücrede Tekrar Eden Verileri Ayırma, aynı şekilde yazılan hatalı değerleri, formüller ile ayrı hücrelerde listelemeyi sağlamaktadır.

Hücrede Tekrar Eden Verileri Ayırma

Dosya, kıymetli bir kullanıcımız tarafından sorulan soru kapsamında hazırlanmıştır. Bir muhasebe programından sağlanan Excel çıktısı hatalı aktarım yapmaktadır. Hata, 3 ayrı hücrede olması gereken verilerin, tek bir hücrede yazdırılması şeklindedir. Hatalı hücreler incelendiğinde, tekrar eden verilerde göze çarpan bir detay bulunmaktadır. Bu detay, ayrıştırılması gereken veriler arasında bir değil iki boşluk bulunması şeklindedir. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, kullanıcımızın sahip olduğu Excel versiyonun 365 olması nedeniyle gelişmiş işlevler kullanılmıştır.

Hücrede Tekrar Eden Verileri Ayırma Aşamaları

Verilere benzeye iki örnek, B3 ve B4 hücrelerine eklenmiştir. Firmaların unvanları iki kez yazışmıştır. Üçüncü değer ise, firmanın yetkilisi şeklindedir. Binlerce satırdan oluşan hatalı değerler hep aynı biçimdedir. Ayırma işlemi, D3 hücresinde formülize edilecektir. Kullanacağımız işlevler, METİNBÖL ve YERİNEKOY olacaktır. METİNBÖL işlevinin yapısına bağlı olan taşma davranışı sayesinde, formül sağa doğru genişleyecektir. Böylece, bir hücrede yazılı değerler, ayrı ayrı hücrelerde listelenecektir. Dosyayı indiren kullanıcıların özellikle dikkat etmesi gereken nokta, YERİNEKOY işlevinin “eski_metin” öğesindeki boşluk kısmı olmalıdır.

Ayrıca, ilk paragrafta da belirtttiğimiz üzere, tekrar eden verilerin ayrıştrmasını sağlayan husus, iki boşluktur. Ancak, hatalı aktarım oldukça popüler bir muhasebe yazılımından kaynaklandığı için, benzer sorunu yaşayan kullanıcılarımız olur. Böylece, o kullanıcılarımızda verilerini kolayca ve sorunsuzca ayrıştırabilirler. Dosyamızın, muhasebe işlemleri ile uğraşan kullanıcılara fayda sağlamasını temenni ederiz. 12391 (6 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu