Hücredeki Rakamların Kümülatif Toplamını Alma

Hücredeki Rakamların Kümülatif Toplamını Alma içeriği, bir hücredeki rakamların ayrıştırılarak kümülatif toplamının alınmasını öğretmektedir.

Hücredeki Rakamların Kümülatif Toplamını Alma

Kümülatif Toplam Alma

Excel’de ayrı ayrı hücrelerde toplam almak oldukça kolay bir adımdır. Ama aynı kolaylık, rakamların aynı hücrede olması halinde biraz zorlaşmaktadır. Peki böyle bir durumda ne yapılması gerekir? Dosyamızda, tam olarak bu sorunun cevabını verecek formül öğretilmektedir. Üst resimde görüldüğü gibi, aynı hücre içinde aralarında virgül ile ayrıştıralan rakamlar bulunmaktadır. Rakamların her birinin uzunlukları farklı farklı şekilde yazılıdır.

Kümülatif toplamını alma işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak rakamların ayrıştırılması sağlanmıştır. Bu sonuca ulaşmak için, Excel’in METİNBÖL fonksiyonu kullanılmıştır. Böylece artık hücredeki formülde, rakamların bir dizi olarak ayrı ayrı sayısal değer görünümüne sahip olması sağlanmaktadır. Sonraki aşamada ise SCAN fonksiyonu ile fonksiyonun kümülatif toplama aşamasına geçilmektedir. Bu fonksiyon formülümüz için sonuca ulaşmanın en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Ama sonuca ulaşmak için SCAN fonksiyonunu işlev öğesi için bir adım daha gerekmektedir. Formülümüze son noktayı koyacak ise LAMBDA fonksiyonu olacaktır. Böylece 3 ayrı fonksiyonu kullanarak hazırladığımız formül ile sonuca ulaşmamız gerçekleşecektir.

Hücredeki Rakamların Kümülatif Toplamını Alma Sonuç

Kümülatif toplamını almak ihtiyacınız olması halinde, örnek dosyamızı indirerek hazırladığımız formülü çalışmalarınıza kolayca uyarlayabilirsiniz. Ama bu formülde kullandığımız fonksiyonlar, sadece Excel 365 aboneliri tarafından kullanılmaktadır. Eğer Excel 365 versiyonu kullanıcısı değilseniz, formülümüz sizde çalışmayacaktır. Hatta Excel 365 abonesi olsanız dahi, Insider olup, Beta kanal abonesi olmanız gerekmektedir. İlgili versiyona sahip kullanıcıların dosyamızdan faydalanmasını temenni ederiz. 12359 (6 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu