İlk Harf Adedine Göre Sıralama

İlk Harf Adedine Göre Sıralama içeriği, kelimelerin belirli sayıdaki karakterine göre sıralanmasına dair detaylar içermektedir.

İlk Harf Adedine Göre Sıralama

Dosya, Excel 365 versiyonlarında sıralama işlemlerinin hayatımızı nasıl kolaylaştıracağına dair bilgiler içermektedir. Üst resimde görüleceği üzere, bir kelime listesi bulunmaktadır. Bu liste, aynı harf ile başlayan kelimelerden oluşmaktadır. Lakin, karışık bir şekilde yazılmıştır. Amacımız, bu listedeki kelimeleri, Mavi arka planlı alanlardaki sayılardaki karakterlere göre sıralamaktır.

İlk SIRALI Liste başlığı, listenin ilk 4 karakterine göre sıralama yapmaktadır. İkinci SIRALI Liste ise, listenin ilk 3 karakterine göre sıralama yapmaktadır. Dikkat edilecek olursa, ilk listenin birinci sırasında “Kabile” kelimesi gelmiştir. Çünkü, ilk 4 karakter baz alındığında, i harfi u harfinden önce gelmektedir. Ancak, ikinci SIRALI listede ilk sırada “Kabuklu yemiş” bulunmaktadır. Çünkü, ilk 3 karakterin dikkate alınması istenmektedir. Böylece, ana listede daha üstte bulunan kelime birinci sıraya gelmiştir. Bu sıralama, aşağıya doğru aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Her iki sıralamada kullanılan formül aynı mantıktadır. Sadece, ikinci formülde farklı olarak Sıra Numaralarına yer verilmiştir. Bunun nedeni, üyelerimizin benzer verilerinin olabileceğine dair ihtiyaca cevap vermek içindir. Her iki formülde de, yapının temelinde SIRALI ve SIRALAÖLÇÜT fonksiyonları bulunmaktadır. Lakin, sonuca ulaşmak için bu iki fonksiyon tek başına yeterli değildir. Destekleyenler, EĞER, ESAYIYSA, KAÇINCI ve SOLDAN fonksiyonlarıdır.

İlk Harf Adedine Göre Sıralama Adımları

Formülün işlem adımları şu şekildedir. İlk olarak, EĞER kontrolü karakter sınırlamasını ve değerin sayısal olup olmadığını denetlemektedir. Bunun için ESAYIYSA, KAÇINCI ve SIRALI işlevlerinden faydalanılmaktadır. Kelimede harf adeti için bir kriter varsa ve sayıysa, harf bazlı sıralama adımına geçilmektedir. Buradaki temel işlev, SIRALAÖLÇÜT’tür. İşlevin “diziye_göre1” öğesinde, yazılı olan sayısal değer referans alınmaktadır. Bunun içinde, SOLDAN işlevi kullanılmaktadır. Böylece, kelimenin solundaki X kadar değer sıralamaya katılmakta ve istenilen sonuç elde edilmektedir. Eğer, hücrede bir kriter yoksa, liste olduğu gibi sıralanmaktadır.

Sıra numaralarının olduğu tabloda, yine aynı formül kullanılmaktadır. Lakin, birincisinden farklı olarak SIRALAÖLÇÜT’ün “dizi” öğesinde sıra numaralarının olduğu alanda seçilmektedir. Böylece, oluşan liste iki sütun şeklinde oluşmaktadır.

İlk Harf Adedine Göre içeriğimizden faydalanmanızı temenni ederiz.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu