Kaçıncı Haftadayız Sonucunu Bulma

Kaçıncı Haftadayız Sonucunu Bulma makalemizde, tarih değerine ait hafta sayısının nasıl kolayca bulunduğu öğretilmektedir.

Kaçıncı Haftadayız Sonucunu Bulma

Kaçıncı haftadayız, oldukça fazla sayıda aramaların yapıldığı bir sorudur. Biz de bu kısa ipucu niteliğindeki makalemizde, takipçilerimizin olası bir sorusu olmasına çözüm sağlamayı amaçladık. Eğer Excel‘de kaçıncı haftada olduğumuzu ya da bir tarihin kaçıncı haftaya denk geldiğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için sizlere, iki ayrı formül ile işin üstesinden nasıl kolayca geleceğinizi öğreteceğiz. İlk olarak, HAFTASAY fonksiyonu ile hazırladığımız formül ile sonuca ulaşılmaktadır. Formülüz aşağıdaki gibidir:

=HAFTASAY(B3;1)

Haftanın baz alınacağı tarih değerimiz, B3 hücresinde yazılıdır. Bu formül ile en kolay şekilde 6. haftada olduğumuzun sonucu bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi, HAFTASAY fonksiyonunun [dönüş_türü] öğesindeki haftanın günlerinin seçilmesidir. Biz formülde bu öğeyi 1 olarak yani Pazar günü şeklinde belirledik. Kullanımı zorunlu olmayan bu öğe, boş bırakıldığında da, varsayılan olarak Pazar günü olarak dikkate almaktadır. Buradaki haftanın sayılması, seçili günden bir sonraki günü esas alarak yapılmaktadır. Yani haftamız 2 Ocak 2023 Pazartesi gününden itibaren sayılmaya başlanmıştır. Ancak, formülümüzdeki [dönüş_türü] öğesindeki günü 2 (Pazartesi) olarak seçseydik, sonucumuz 7 olacaktı. Böylece sayma işleminin 2 Ocak 2023 Pazartesi değil, 26 Aralık 2022’den itibaren sayıldığını öğrenmiş olduk.

Alternatif Formül ile Kaçıncı Haftadayız Bulma

Alternatif olarak, Excel’de işleri kolaylaştırmayı, karmaşık yapıda formüller kullanmayı seven biriyseniz, size farklı bir formül daha vermek faydalı olacaktır. Formülümüz aşağıdaki gibidir:

=YUKARIYUVARLA(((B3-TARİH(YIL(B3);1;0))/7);0)

Ancak bu formül, HAFTASAY fonksiyonu ile oluşturduğumuz formüldeki gib.i haftanın günlerine ait bir detay içermemektedir. Formülün içindeki TARİH(YIL(B3);1;0) formülü, 08.02.2023 tarihini baz aldığında, 31.12.2022 sonucunu vermektedir. Yani bu formül ile yılın son gününü buluyoruz. Bulunan sonucu ise, içinde bulunduğumuz tarihten çıkarıp, haftanın gün sayısı olan 7’ye bölmekteyiz. Sonucumuz 5,5714286 şeklinde bir ondalık sayı olmaktadır. Ancak bu rakamı haftanın günü olarak dikkate almak mümkün olmayacaktır. Buna bağlı olarak, YUKARIYUVARLA fonksiyonuna ihtiyaç duyulmuştur. Fonksiyonun, sayı_rakamlar öğesini 0 yaparak, sonucun 6 olarak bulunması sağlanmaktadır. Bu yöntem ile, kaçıncı haftadayız sonucunu bulma işleminin üstesinden gelmiş olabilirsiniz. Ancak tam olarak doğru çalışmadığı tarihlerde olabilir. Bu nedenle, bizim önerimiz ilk yöntemde verdiğimiz formülü kullanmanız yönünde olacaktır.

Makalemizden faydalanmanız temennisiyle.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu