Admin

Çok Kriterli Mükerrer Veri Filtreleme

indirmek için izniniz yok
Çok Kriterli Mükerrer Veri Filtreleme isimli dosyada, dört ayrı kriterin eşleşmesi ile birden fazla tekrar eden kayıtların filtrelenmesi öğretilmektedir.

Çok Kriterli Mükerrer Veri Filtreleme

Çok Koşula Göre Filtreleme​

Üyelerimiz için oldukça faydalı olacağımız bir içeriği yine sizlerle paylaşmaktayız. Bu dosyamızı, Destek Forumumuzda bir soru kapsamında hazırladık ve basit, anlaşılır bir halini de benzer şekilde ihtiyaç duyan ya da bu tür işlemleri öğrenmeye meraklı üyelerimize fayda sağlamak amacıyla sitemize de eklemeyi uygun gördük.

Dosyanın işlevi, üst resmin B:E sütunlarında gördüğünüz 4 ayrı veriden birbirleri ile eşit olup, 1'den fazla kayıt edilmiş olanların filtrelenip başka bir yerde yazılması şeklinde özetlenebilir. Bu işlem için yine resimde göreceğiniz üzere iki ayrı çözüm yolu üretmiş olduk.

Birinci çözümümüz, ADO yöntemi kullanarak SQL Sorgulaması şeklinde, yani makrolar ile uygulanmıştır. İkinci yöntemimiz ise kıymetli yönetimiz 52779 tarafından Excel 365 versiyonunda yer alan LET fonksiyonu ile hazırlandı. Eğer Excel 365 versiyonuna sahip bir kullanıcı iseniz, mutlaka formülasyondaki mantığı öğrenmenizi tavsiye ederim. Keza bu yöntem ile hiç bir makroya ihtiyaç duymadan oldukça gelişmiş şekilde filtreleme işlemleri için formülleri kullanabilirsiniz. Eğer Excel 365 kullanıcısı değilseniz, ADO yöntemimiz de dosyayı çalıştırmanız için yeterli olacaktır. Bu yöntemde ADO öğrenmeye meraklılar için oldukça sade bir kod örneğidir.

Faydalı olduğunu düşündüğümüz bu dosyanın, beklediğimiz şekilde yarar sağlaması temennisiyle.

Bu Dosyada Kullanılan Excel Özellikleri​

Kaynak​

Çok Kriterli Mükerrer Veri Filtreleme
Yazar
Admin 
İndirilme
4
Görüntüleme
53
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
5.00 Oylama 2 İnceleme

Admin Kullanıcısının Diğer Kaynakları;

Üst Alt