Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'nin en geniş özeliklere sahip forumu olan ExcelDestek.Com üzerinde soru sorabilmek, daha önceki sorulan sorulara, açılan konulara cevap yazabilmek, puan kazanabilmek, kazandığınız puanlar ile dosya indirebilmek ve çok daha fazla özellikten yararlanabilmek için sitemize üye olunuz.
Hemen Üye Ol ya da Giriş Yap

Sorun Cevaplayalım

Excel'e dair sorularınızı sorun, cevaplayalım.

Çözümlenmiş Sorular

Kullanıcılarımızın sorularını ve sunduğumuz çözümleri inceleyin.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Ücretli destek ve özel hizmet talep edebilirsiniz.

• Web sitemizi "REKLAMSIZ" olarak ziyaret etmek ister misiniz?
    Gerek sitemize destek, gerekse de reklam görmeden sitemizde gezinmek isterseniz, HESAP YÜKSELTME sayfasından SADECE 15-TL'ye 1 yıl boyunca ÜCRETLİ ÜYELİK almanız yeterli olacaktır.
    Detaylı bilgilendirme için lütfen buraya tıklayınız!

REKLAMSIZ FORUM KULLANMAYI TERCİH EDECEK ÜYELERİMİZE, https://www.exceldosyalari.com İSİMLİ SİTEMİZDEN 1 AYLIK ÜYELİK PAKETİ HEDİYE EDİLECEKTİR.

f(×)  = ARA ( .... ) Formül Güncelleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhsar

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
2010 tr

iyi akşamlar; nöbet isimli sayfaya veri doğrula ile yazdığım nöbet saatini YİCMAL isimli sayfada karşılığı olan nöbet saatini yazıyor.mevcut formüle 08-24 nöbet saati ve karşılığı olan 16 yı eklemeye çalışıyorum ama birtürlü olmuyor.rica etsem bakabilirmisiniz.nöbet sayfası c6 hücresine 08-24 seçildiğinde YİCMAL sayfasında karşılığı olan e9 hücresine 16 yazması gerekiyor.

=EĞERHATA(ARA(KAYDIR(nöbet!$A$1;4+E$7;$A9+1);{"08-08";"08-16";"16-08";"16-24";"E";"HSR";"HSYİ";"R";"SPV";"T";"Yİ"};{24;8;16;8;16;"";"";"R";24;16;"Yİ"});"")

bu formülü aşağıdaki şekilde güncellediğimde çalışmıyor.baş tarafa koyu olanları ekledim.
=EĞERHATA(ARA(KAYDIR(nöbet!$A$1;4+E$7;$A9+1);{"08-24";"08-08";"08-16";"16-08";"16-24";"E";"HSR";"HSYİ";"R";"SPV";"T";"Yİ"};{16;24;8;16;8;16;"";"";"R";24;16;"Yİ"});"")

Ekli dosyalar

muhsar

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
2010 tr

iyi akşamlar; nöbet isimli sayfaya veri doğrula ile yazdığım nöbet saatini YİCMAL isimli sayfada karşılığı olan nöbet saatini yazıyor.mevcut formüle 08-24 nöbet saati ve karşılığı olan 16 yı eklemeye çalışıyorum ama birtürlü olmuyor.rica etsem bakabilirmisiniz.nöbet sayfası c6 hücresine 08-24 seçildiğinde YİCMAL sayfasında karşılığı olan e9 hücresine 16 yazması gerekiyor.

=EĞERHATA(ARA(KAYDIR(nöbet!$A$1;4+E$7;$A9+1);{"08-08";"08-16";"16-08";"16-24";"E";"HSR";"HSYİ";"R";"SPV";"T";"Yİ"};{24;8;16;8;16;"";"";"R";24;16;"Yİ"});"")

bu formülü aşağıdaki şekilde güncellediğimde çalışmıyor.baş tarafa koyu olanları ekledim.
=EĞERHATA(ARA(KAYDIR(nöbet!$A$1;4+E$7;$A9+1);{"08-24";"08-08";"08-16";"16-08";"16-24";"E";"HSR";"HSYİ";"R";"SPV";"T";"Yİ"};{16;24;8;16;8;16;"";"";"R";24;16;"Yİ"});"")
sırama yapınca sorun düzeldi,konu kapatılabilir

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
ExcelDestek.Com
Excel Versiyonu, Dili
2013 (32) TR

Sayın @muhsar daha evvel açtığınız aşağıdaki konu sayfasında;
"formül aşağıda / belge ekte" diye cevap yazmak yerine; ARA işlevindeki kilit noktanın;
"ARAMA ALANI verilerinin metinsel ifadeler için A-Z, sayısal ifadeler için küçükten büyüğe sıralanması"
olduğunu açıklama yazarak ve formülün ilgili kısımlarını aynı renklerle biçimlendirerek vurgulamıştım.
▼ Formül içerisinde kullanılan ARA işlevinin yapısına ilişkin açıklama yazayım dedim: ▼
=ARA( aranan değer ; {alfabetik A-Z veya küçükten büyüğe olmak üzere kriter değerler};{kriter değerlere karşılık gelen sonuç değerler})
Rich (BB code):
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.

muhsar

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
2010 tr

Sayın @muhsar daha evvel açtığınız aşağıdaki konu sayfasında;
"formül aşağıda / belge ekte" diye cevap yazmak yerine; ARA işlevindeki kilit noktanın;
"ARAMA ALANI verilerinin metinsel ifadeler için A-Z, sayısal ifadeler için küçükten büyüğe sıralanması"
olduğunu açıklama yazarak ve formülün ilgili kısımlarını aynı renklerle biçimlendirerek vurgulamıştım.

hocam teşekkür ederim,benim dikkatsizliğim diyelim.elinize sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...