Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'nin en geniş özeliklere sahip forumu olan ExcelDestek.Com üzerinde soru sorabilmek, daha önceki sorulan sorulara, açılan konulara cevap yazabilmek, puan kazanabilmek, kazandığınız puanlar ile dosya indirebilmek ve çok daha fazla özellikten yararlanabilmek için sitemize üye olunuz.
Hemen Üye Ol ya da Giriş Yap

Sorun Cevaplayalım

Excel'e dair sorularınızı sorun, cevaplayalım.

Excel Eğitimi Almak İstiyorum

Site yöneticilerimizden online Excel eğitimi almak ister misiniz?

Destek Ekibimiz Sizlerle

Ücretli destek ve özel hizmet talep edebilirsiniz.

VBA  Cinsiyete göre textbox kutularındaki yazı renklerinin farklı olması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Ekli örnek dosyamda J sütunundaki sayılar 27 nolu sayfadaki textbox numaralarını temsil etmekte olup bu textbox kutularının herbiri de koltuk sıra numarasını anlatmaktadır.
K ve L sutunundaki isem ve cinsiyetler formül ile aynı sayfadaki çizelgeden düşeyara formülü ile çekilmiş olup, Aktar butonu ile 27 isimli sayfaya textbox lara aktarılmaktadır.

İstediklerim;
1-Textboxların tek tek adlarını yazmak suretiyle içlerini başaltabildim, bir döngü ile tek seferde içleri temizlenebilirmi, yada benim yaptığım kodun daha kısa bir yazılımı olabilir mi?
2- L sutunundaki cinsiyete göre Textboxların içeriğindeki yazılar Erkek yazanların Mavi, Bayan yazanların Kırmızı font da yazılmasını sağlayabilirmiyiz.

Yardımcı olabilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
ExcelDestek.Com
Excel Versiyonu, Dili
2013 (32) TR

Merhaba Sayın ANARAT.

Tavsiyem; belgenizde, şayet userformlarla çalışmıyor, işlemlerinizi sayfa üzerinden gerçekleştiriyorsanız ve
eklediğiniz bu nesnelerin Change gibi olaylarından (TextBox_Change ile ARAMA, FİLTRELEME gibi) yararlanmayacaksanız ;
sayfada, ActiveX nesneleri yerine Form Denetimleri bölümündeki nesneleri kullanmanız yönünde olacak.

.

Selman

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2010 EN

Merhaba...
Textbox' larınızı seçip resimde göreceğiniz gibi isimlerini tx01- tx02-tx03.... tx20 şeklinde koltuk numaralarını içerecek şekilde standart bir formatta getirebilirseniz aşağıdaki kısa kodla tüm textboxları ayrı ayrı kodlamadan tek seferde doldurabilirsiniz.
C++:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.
1593336066071.png

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Ömer BARAN Şemayı excel hücreleri üzerinde çizmek suretiyle hallettim. ama textbox larda şarta bağlı olarak renk değişikliği olayı halen merakımda kaldı. çok araştırma yaptım ancak bulamadım. Neyse bu konudaki sorunum çözüldü, İlginize çok teşekkür ediyorum.
Bu mesajımı yazdığım esnada Sn. @Selman Beyden bir cevap geldi, onu inceleyeceğim şimdi.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Selman textbox kutularını doldurma işlemi sayenizde tamam oldu, Bayan isimlerinin de Servis_bul sayfasındaki L sutununa göre bayan yazanları kırmızı yapabilirsek, tam istediğim gibi olacak. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Selman

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2010 EN

Aynı kodun altına cinsiyete göre renklendirmeyi ekledim. Ayrıca tüm textboxları tek seferde temizlemeniz içinde ayrı bir kod verdim. Textbox isimlendirmesinin tx01 formatında tx ile başlayıp 2 adet rakamla devam etmesi gerekmektedir.

C#:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol anlayışınız için teşekkürler.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Selman Kardeşim elinize sağlık tam istediğim gibi oldu çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı Helal edin.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Selman Bey, metin kutularına uzun gelen isimlerin otomatik sığması için özelliklerde herhangi bir seçenek varmıdır,

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Tamam Buldum özlelliklerden Selection Margin seçeneğini False yaptım oldu.

Ancak Metin kutusu küçüldüğünde yine olmamış. :)

Son düzenleme:

Selman

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2010 EN

tx.autosize=true şeklinde deneyebilirsiniz ancak bu seferde kısa isimlerde küçülür, ekrandaki görüntünüz bozulur..

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Ömer BARAN Hocam Teşekkürler, değişik bir alternatif oldu, Bunun üzerinde biraz çalışacağım.

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
ExcelDestek.Com
Excel Versiyonu, Dili
2013 (32) TR

Eyvallah, sağ olunuz @Selman .
Sayın Anarat, dikkat edilecek nokta nesnelerin isimleriyle, daha doğrusu ismin sonundaki sayılarla ilgili düzen.
Belki de aracın önü yukarda, arkası aşağıda olacak şekilde bir yerleştirme, boyutlandırma yapmanız anlamlı olur.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Ömer BARAN Hocam anladım, uygun zamanda diğer 16 lık ve 45 lik araçlar içinde uyarlama yapacağım. Teşekkürler.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Ömer BARAN hocam, 11 nolu sırada verdiğiniz cevap çok güzel ve kullanışlı, ancak oturma planında bazen boş koltuklar bırakılabiliyor, araç kapasitesine göre boş veya dolu koltukların hepsine koltuk sıra numarası yazdırmamız mümkün olursa daha kullanışlı olacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
ExcelDestek.Com
Excel Versiyonu, Dili
2013 (32) TR

Sayın ANARAT.
Mevcut kodu aşağıdakiyle değiştirip kullanabilirsiniz.
Aynı koltuk numarasının 1'den fazla yazılıp yazılmadığına ve
koltuk kapasitesinin üstünde bir koltuk numarası yazılıp yazılmadığına dair ilave de yaptım.

C++:
.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Ömer BARAN Hocam 16,27 ve 45 lik servisler için uyarladım, çok güzel ve başarılı oldu, eliniz dert görmesin. Çok teşekkür ediyorum. Uygulamada bir sorun çıkarsa bildiririm. Hayırlı geceler diliyorum. Saygılarımla.

tahsinanarat

VIP
VIP
Kullanıcı
Excel Versiyonu, Dili
Excel 2016 TR

Sn. @Ömer BARAN Hocam, saadece H sutununda SERVİS SORUMLUSU yok ise Rectangle 200'ü gizleyebilir miyiz, Servis Sorumlusu olmadığında rastgele bir yerde kalıyor. Başka herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Tekrar Teşekkürler.

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
SMS Onaylı
Web Sitesi
ExcelDestek.Com
Excel Versiyonu, Dili
2013 (32) TR

Bilgisayar başında değilim.
Uygun olduğumda bakarım elbette.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...