• Web sitemize destek olmak, Hazır Excel Dosyaları indirmek ve sitemizi reklamsız kullanmak için VIP Üyelik Satın alabilirsiniz.
    Hesabını VIP Üyeliğe Yükselt

Çözüldü Farklı Bir Düşeyara Formülü Kullanımı

zompcu_80

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

EK'te ki çalışmanın E4 hücresine "DATA" sayfasından veri çekmeye çalıştığım bu çalışmada, mavi renkli hücrelerdeki gibi (DÜŞEYARA(B6;DATA;18;0) bir düşeyara uygulaması ile karşılaştım bu uygulamayı başka çalışmalarda yapmaya çalışıyorum olmuyor. Bu uygulama ile ilgi bilgi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• Düşeyara.xlsx
    389.9 KB · Görüntüleme: 3
Çözüm
Merhaba ,
Kullanılan formül başka bir sayfadan veri almak için düzenlenen düşeyara formülü. Mavi hücrede yapılan ise, formül yazılışını kısaltmak / kolaylaştırmak için alan adı kullanımı.
Formüller / Ad yöneticisi adımından görebileceğiniz gibi DATA adı verilen bir alan adı oluşturulmuş ve "DATA!$A$2:$R$300" veri aralığını tanımlıyor. Geri kalan kısmı düşeyara işlevinin normal parametre yazılımıdır.

Ezelk

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
VIP
Versiyon
  1. Ofis 365
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhaba ,
Kullanılan formül başka bir sayfadan veri almak için düzenlenen düşeyara formülü. Mavi hücrede yapılan ise, formül yazılışını kısaltmak / kolaylaştırmak için alan adı kullanımı.
Formüller / Ad yöneticisi adımından görebileceğiniz gibi DATA adı verilen bir alan adı oluşturulmuş ve "DATA!$A$2:$R$300" veri aralığını tanımlıyor. Geri kalan kısmı düşeyara işlevinin normal parametre yazılımıdır.

Çözüm

Ezelk

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
VIP
Versiyon
  1. Ofis 365
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Alan adı tanımlamanın temel amaçlarından birisi formül yazılımlarında kolaylık / hız kazandırmak yazım sırasında oluşabilecek yazım hatalarını en aza indirmek. Uygun olan tüm formüllerde veri aralığı yerine tanımlanan alan adlarını kullanabilirsiniz.

zompcu_80

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Sayın Ezelk çok özür dilerim. Ama EK' teki örnekte olduğu gibi farklı çalışma kitaplarında (Data kitabından, Düşeyara Kitabına) yapma hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• Yeni klasör.rar
    231.4 KB · Görüntüleme: 1

Ezelk

Forum Yönetimi
Yönetici
Site Yöneticisi
VIP
Versiyon
  1. Ofis 365
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhaba ,
örnek olması için düşeyara dosyasında adı - soyadı sütununda formülü uyguladım. Alan adı olarak "dataworkbook" ismi verildi.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• düşeyara.rar
    233 KB · Görüntüleme: 1