• Web sitemize destek olmak, Hazır Excel Dosyaları indirmek ve sitemizi reklamsız kullanmak için VIP Üyelik Satın alabilirsiniz.
    Hesabını VIP Üyeliğe Yükselt

Çözüldü Formül Güncelleme

REKLAM

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Kolay gelsin arkadaşlar.
Halen kullandığım 2 formülün güncellenmesine ilişkin örnek dosyayı ekte gönderiyorum. Yardım eder misiniz? Teşekkür ederim.

Forumumuzu reklamsız kullanmak, Hazır Excel Dosyaları indirmek ve web sitemize destek olmak için Hesap Yükseltme yapabilirsiniz. Detayları buradan inceleyebilir, hemen hesabınızı yükseltebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• güncelleme.xlsx
    277.5 KB · Görüntüleme: 7

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhaba Sayın teyadih .
Madem önceki konu sayfasına cevabı ben verdim, bu konuyu da çözmek bana düşer diye düşündüm.
Aşağıdaki şekilde işlem yaparsanız sorun çözülür.
-- G2:H2 hücresindeki hücre birleştirmesini iptal edin ve H2 hücresine 0 yazın,
-- I2'deki formülü =EĞER(I3>0;EĞERSAY(HAKİM!$Y:$Y;I$1)+H2;"") olarak değiştirip sağa doğru kopyalayın.
-- H4 hücresine de =EĞER(C4="";"";KAYDIR($I$1;;KAÇINCI(C4-1;$H$2:$O$2;1)-1))
formülünü uygulayıp aşağı doğru BOŞ sonuç alıncaya kadar kopyalayın.

Boşluk bırakma işini tam olarak anlamadım malesef.
Hele 1 yazarsam 1 boşluk, 2 yazarsam 2 boşluk demişsiniz bu 1 ve 2 sayısını nereye yazacaksınız?
.

Forumumuzu reklamsız kullanmak, Hazır Excel Dosyaları indirmek ve web sitemize destek olmak için Hesap Yükseltme yapabilirsiniz. Detayları buradan inceleyebilir, hemen hesabınızı yükseltebilirsiniz.

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhaba sayın Baran teşekkür ederim.

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Boşluk bırakma işini tam olarak anlamadım malesef.
Hele 1 yazarsam 1 boşluk, 2 yazarsam 2 boşluk demişsiniz bu 1 ve 2 sayısını nereye yazacaksınız?
1 ve 2 sayısını örnek olarak A sütununa yazdım sayın Baran. Amaç istediğim herhangi bir satırda boşluk bırakarak sıralamayı bir alt satırdan devam ettirmek

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Örnek tablodaki B satırında bulunan sıra numarasını kullanarak bilgileri çektiriyorum sayın Baran. Bu sayfada da olduğu gibi bazen il ismi değiştiğinde boşluk bıraktırmam gerekiyor. Eşit değilse veya büyükse gibi formüllerle boşluk verdiriyorum ama alt satırdaki sıra numarası boş satırı da sayarak veriyor. C sütunundaki örnekteki gibi A21 e 1 yazdığımda B21 i boş bırakıp B22 den devam ederek verecek şekilde güncellenebilir mi? Bilgi çekmek için çok sık kullandığım bir formül. Çözülebilirse çok işime yarayacak sayın Baran

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Mantık olarak olmayacak gibiyse uğraştırmayayım sizi. Kolay gelsin

PriveT

İlyas
Yönetici
Site Yöneticisi
Versiyon
  1. Excel 2019
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Ömer Bey üstadım henüz bakamadı sanırım. Kendisinin müsadesiyle bir çözüm sunayım.
Ekli dosyayı inceleyip olumlu - olumsuz sonucu bildirin lütfen.

Güncellemeler:
- H sütunundaki formülü I ile R arasındakileri kapsayacak şekilde güncellendi,
- G sütununda boş satırlar atlanarak hesaplandı,
- A sütununa yazılan sayı kadar C sütununda satır atlayarak numaralandırma yapıldı.

Ekli dosyalar

• güncelleme.xlsx
    275.7 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Sayın Baran tarafından da yapılan 1. Soru için yaptığınız formül tamam sayın PriveT elinize sağlık.
Üstat yoğun sanırım dediğiniz gibi .Son yaptığım açıklamaları da dikkate alarak sıra numarasında boşluk bırakılmasına ilişkin formüle bakabilir misiniz?

PriveT

İlyas
Yönetici
Site Yöneticisi
Versiyon
  1. Excel 2019
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Sayın Baran tarafından da yapılan 1. Soru için yaptığınız formül tamam sayın PriveT elinize sağlık.
Üstat yoğun sanırım dediğiniz gibi .Son yaptığım açıklamaları da dikkate alarak sıra numarasında boşluk bırakılmasına ilişkin formüle bakabilir misiniz?

Dosyayı güncelledim. Kontrol eder misiniz?

Güncellemeler:
- H sütunundaki formülü I ile R arasındakileri kapsayacak şekilde güncellendi,
- G sütununda boş satırlar atlanarak hesaplandı,
- A sütununa yazılan sayı kadar C sütununda satır atlayarak numaralandırma yapıldı.

PriveT

İlyas
Yönetici
Site Yöneticisi
Versiyon
  1. Excel 2019
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Güncel dosya

Ekli dosyalar

• güncelleme.xlsx
    275.7 KB · Görüntüleme: 5

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Teşekkür ederim sayın PriveT mobildeyim bakıp dönüş yapacağım

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Belgenizi inceledim formüller istediğim sonuca veriyor sayın PriveT elinize sağlık. Ancak formüllerle 2 güncelleme talebim olacak.
1- C sütunundaki formülü B sütunundaki formüle atıf yaparak hazırlamışsınız ancak B ile C sütunundaki formülü aynı anda kullanmayacağından C sütunundaki formülü tıpkı B sütunundaki formülde olduğu G1 sütunundaki rakamı dikkate alacak şekilde güncelleyebilir misiniz?

2-G sütunundaki formül tamam bu sayfadaki işimi görüyor. Ancak bu formülü başka sayfalarda da kullandığımdan size zahmet
bu formülü de C sütunundaki formüle atıf yapmadan I4-R4 arasındaki rakamları dikkate almak suretiyle,
a) I1-R1 arasındaki metin değişikliğinde bir boşluk bırakacak şekilde,
b) metin değişikliğinde boşluk bırakmayacak şekilde 2 formül olarak güncelleyebilir misiniz?

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Kolay gelsin

PriveT

İlyas
Yönetici
Site Yöneticisi
Versiyon
  1. Excel 2019
Sürüm
  1. 64 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhaba,
1- tamam
2- tamam.
Ama:
a) ve b) tam anlamadım. Bu istekleriniz yerie getirilirse; O zaman A sütununa yazdığınız sayı kadar atlama işi nasıl olacak?

Ekli dosyalar

• güncelleme (3).xlsx
    276 KB · Görüntüleme: 3

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhabalar Sayın teyadih .
Sayın PriveT isteğiniz doğrultusunda desteğe devam edip sonuçlandıracaktır.

İsteğinizi tam olarak anlamamış olabilirim.
Ekteki belgede birşeyler yapmıştım, incelersiniz, denersiniz..

Ekli dosyalar

• güncelleme_BRN.xlsx
    266.5 KB · Görüntüleme: 4

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

C sütunundaki formül tamam sayın PriveT elinize sağlık. a) ve b) için yaptığım yeni örnek dosyayı gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• formül.xlsx
    9.6 KB · Görüntüleme: 6

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Sizde de sıralama formülü sabit 3 satır olarak tamam sayın Baran. Elinize sağlık.

cakarem

Bî-gam olan âdem olamaz...
Yönetici
Site Yöneticisi
Versiyon
  1. Excel 2019
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Sayın teyadih
Sorunuz çözüme ulaşıldı ise konuyu çözüldü olarak işaretleyip, kilitleyelim.

teyadih

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2010
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Konuyu çözüldü olarak işaretleyebilir siniz sayın cakarem

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Merhaba sayın arkadaşlarım.

[HIDETHANKS]Sükuneti korumakta yarar var.

Demekki Sayın teyadih,
-- ya benim gönderdiğim belgedeki formüllerden, konuyla ilgili olanları belgesine uyarlayamamış,
-- ya da Sayın Privet'dan, benim uyguladığım formül için alternatif arıyordur.

Maksatını aşan cümleler yazmamanızı rica ediyorum.[/HIDETHANKS]

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

İyi akşamlar.

Esneklik kazandırılmış, açıklama da eklediğim yeni bir belge ekleyeyim.
Buyrunuz.

Ekli dosyalar

• teyadih_FORMÜL_GÜNCELLEME_BRN.xlsx
    13.9 KB · Görüntüleme: 2
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...