• Web sitemizin SORU-CEVAP bölümünde dosya yüklemek ve dosya indirmek ÜCRETSİZ'dir.
    Gizlilik kapsamında, sadece site yöneticilerimizin ve üyenin kendisinin görebileceği ÜCRETLİ ÖZEL DESTEK alanımız mevcuttur.

Çözüldü Userform kullanarak çizelgeye veri ekleme

REKLAM

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mertatakan_3838

Yeni Üye
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Değerli forum üyeleri Yakıt isimli çalışmamda userform üzerinde iki adet textbox bir adette combobox bulunmaktadır. Yapmak istediğim textboxlara ilgili verileri girip bu verilerin hangi seçenek altına kaydedileceğini comboboxtan seçip çizelgenin son dolu satırının altına sıra numarası vererek kaydetmek. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Forumumuzu reklamsız kullanmak, Hazır Excel Dosyaları indirmek ve web sitemize destek olmak için Hesap Yükseltme yapabilirsiniz. Detayları buradan inceleyebilir, hemen hesabınızı yükseltebilirsiniz.

Ekli dosyalar (Dosyaları İndirmek İçin Beğenmeniz Gerekir)

• YAKIT.xlsm
    19.5 KB · Görüntüleme: 5
Çözüm
Kodda sadece TextBox2="" yerine iki kez Textbox1="" yazmışım.
Kodu, yukarıa belirttiğim gibi düzenledim (bas = .... kısmında y.[A:A] yerine y.[B:B] yazdım, For s = bas .... yerine For s = bas .... yazdım.
Dikkat edilecek nokta diye belirttiğim A6 hücresindeki **** değerini sildim.

Başka da bir sorun görmüyorum. Belgeyi deneyin.

.

Cengizhan

VIP
VIP
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
  2. Excel 2019
  3. Ofis 365
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Değerli forum üyeleri Yakıt isimli çalışmamda userform üzerinde iki adet textbox bir adette combobox bulunmaktadır. Yapmak istediğim textboxlara ilgili verileri girip bu verilerin hangi seçenek altına kaydedileceğini comboboxtan seçip çizelgenin son dolu satırının altına sıra numarası vererek kaydetmek. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
A işletme ile B işletme ikisi bir sayfada değilde ayrı sayfada yapılırsa daha güzel olur bence çünkü karışır alt alta olmuş veri girdikçe karışır ayrı sayfada olsunmu ? yine tek form ile giriş yapacaksınız

Forumumuzu reklamsız kullanmak, Hazır Excel Dosyaları indirmek ve web sitemize destek olmak için Hesap Yükseltme yapabilirsiniz. Detayları buradan inceleyebilir, hemen hesabınızı yükseltebilirsiniz.

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Sayın @mertatakan_3838 .

UserForm'un kod bölümüne yapıştırın.
Dikkat edeceğiniz noktalar:
-- İki işletme satırları arasındaki **** şeklindeki A sütunu hücre içeriğini silin,
-- Koddaki Combobox AddItem satırlarındaki işletme adlarını birebir sayfadaki gibi yazdığınızdan emin olun.

C#:
Private Sub UserForm_Initialize()
With Me.ComboBox1
    .Clear
    .AddItem "A İŞLETME"
    .AddItem "B İŞLETME"
End With
End Sub

Private Sub CommandButton1_Click()
Set y = Sheets("YAKIT_2021")
If Me.ComboBox1 <> "" And Me.TextBox1 <> "" And Me.TextBox2 <> "" Then
    bas = WorksheetFunction.Match(Me.ComboBox1, y.[A:A], 0)
    For s = bas To y.Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row + 1
        If y.Cells(s, 1) = "" Then
            y.Rows(s).Insert Shift:=xlDown
            If y.Cells(s, 1) = "S.N." Then sno = 1 Else: sno = y.Cells(s - 1, 1) + 1
            y.Cells(s, 1) = sno
            y.Cells(s, 2) = UCase(Replace(Replace(TextBox1, "ı", "I"), "i", "İ"))
            y.Cells(s, 3) = UCase(Replace(Replace(TextBox2, "ı", "I"), "i", "İ"))
            y.Range("A" & s - 1 & ":AB" & s - 1).Copy: y.Cells(s, 1).PasteSpecial Paste:=xlPasteFormats
            y.Cells(bas, 1).Activate: Me.ComboBox1 = "": Me.TextBox1 = "": Me.TextBox1 = ""
            Exit For
        End If
    Next: Application.CutCopyMode = False
End If
End Sub

mertatakan_3838

Yeni Üye
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

bas = WorksheetFunction.Match(Me.ComboBox1, y.[A:A], 0)
Bu satırda hata verdi Ömer hocam

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Dikkat edilecek bir hususu yazmayı unutmuşum.
İşletme ADLARINI A sütunu hücrelerine alıp sağa doğru birkaç hücreyi birleştirmiştim ben.
Ya sizde öyle yapın ve kod olduğu gibi kalsın, ya da işletme isimleri hangi sütunda ise y.[A:A] kısmını o sütun adıyla değiştirin.

.

mertatakan_3838

Yeni Üye
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Dikkat edilecek bir hususu yazmayı unutmuşum.
İşletme ADLARINI A sütunu hücrelerine alıp sağa doğru birkaç hücreyi birleştirmiştim ben.
Ya sizde öyle yapın ve kod olduğu gibi kalsın, ya da işletme isimleri hangi sütunda ise y.[A:A] kısmını o sütun adıyla değiştirin.

.
Ömer hocam bu liste başka birimden bu formatta geldiği için ben liste üzerinde oynama yapamıyorum. Ayrıca bu listeyle bağlantılı başka makrolarda kullanıyorum. Değişiklik olması halinde onlarda da değişikliğe gitmem gerekecek. dediğiniz gibi gibi İŞLETME isimlerinin yazılı olduğu C sütunu olduğu için dediğiniz kısmı y.[C:C] yaptım makro hata vermedi ancak işlemde yapmadı

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Bilgisayara geçince bakarım ama
For s = bas To .... kısmını For s = bas+1 To .... olarak değiştirip deneyin.

mertatakan_3838

Yeni Üye
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Bilgisayara geçince bakarım ama
For s = bas To .... kısmını For s = bas+1 To .... olarak değiştirip deneyin.
Ömer hocam dediğinizi yaptım A İşletme kısmına kayıt yaptım olması gerektiği gibi işlemi yaptı. B işletme için kayıt oluşturup kaydet dediğimde onuda A işletmenin altına kaydetti. B işletme kısmının sorunuda çözülürse istediğim gibi olacak

Ömer BARAN

Kurucu
Yönetici
Kurucu
Versiyon
  1. Excel 2013
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

Kodu, yukarıa belirttiğim gibi düzenledim (bas = .... kısmında y.[A:A] yerine y.[B:B] yazdım, For s = bas .... yerine For s = bas .... yazdım.

.

Ekli dosyalar (Dosyaları İndirmek İçin Beğenmeniz Gerekir)

• YAKIT (1).xlsm
    23.6 KB · Görüntüleme: 1
Çözüm

mertatakan_3838

Yeni Üye
Kullanıcı
Versiyon
  1. Excel 2016
Sürüm
  1. 32 bit
Dil
  1. Türkçe

.
Ömer hocam çok teşekkür ederim Allah razı olsun istediğim gibi çalıştı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...