Koşullu Biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirme, Excel’in hücrelere uygulanan biçimlendirme işlemlerinin otomatik olarak gerekleşmesini sağlayan bir özelliktir.

Hücreleri veya veri aralıklarını ön plana çıkarmak için bu özellik kullanılmalıdır. Ön plana çıkarmak istenen hücre veya veri aralıklarına, bu özellik ile çubuklar, renkler, simgeler eklenmektedir. Bu da, Excel’i görsel olarak güçlendirir ve dosyaların daha kolay okunmasını, analizlerin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Excel’in buradaki amacı, bir şarta bağlı olarak hücrenin ya da veri aralığının görünümünü değiştirmektir. Yani özelliğin işlevsel hale gelmesi için bir şekilde tetiklenmesi gerekmektedir.

Örneğin, A1 hücresindeki değer, B1 hücresindeki değerden büyükse; C1 hücresindeki değerin rengi kırmızı olsun. Değilse, rengi varsayılan olarak ne ayarlanmışsa o olsun gibi kullanılmaktadır.

Özelliğin menüsünde karşımıza hazır olarak aşağıdaki seçenekler çıkmaktadır:

 • Hücre Vurgulama Kuralları
  • Büyüktür
  • Küçüktür
  • Arasında
  • Eşittir
  • İçerdiği Metin
  • Tarih
  • Yinelenen Değerler
  • Diğer Kurallar
 • İlk/Son Kuralları
  • İlk 10 Öğe
  • İlk %10
  • Son 10 Öğe
  • Son %10
  • Ortalamanın Üstünde
  • Ortalamanın Altında
  • Diğer Kurallar
 • Veri Çubukları
  • Gradyan Dolgusu
  • Düz Doldu
  • Diğer Kurallar
 • Renk Ölçekleri
  • Varsayılan Renkler
  • Diğer Kurallar
 • Simge Kümeleri
  • Yönler
  • Şekiller
  • Göstergeler
  • Derecelendirmeler
  • Diğer Kurallar

Oldukça gelişmiş bu Excel özelliği ile, gerek üstteki hazır seçeneklerdeki diğer kurallar, gerek Excel formülleri kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde, hayal edilemeyecek genişlikte bir kullanım, analiz yapma imkanı bulunmaktadır.

Şimdi adım adım seçeneklerini inceleyelim:

Hücre Vurgulama Kuralları – Büyüktür

Bu özelliği kullanmak için, sayıların olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Büyüktür seçilmelidir.

Hücre Vurgulama Kuralları - Büyüktür

Üst resimde göründüğü gibi, yazılan değerdeki veriden büyük olanların, istenen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanması gerekmektedir.

Hücre Vurgulama Kuralları – Küçüktür

Bu özelliği kullanmak için, sayıların olduğu veri aralığı seçilmelidir. Daha sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Küçüktür seçilmelidir.

Hücre Vurgulama Kuralları - Küçüktür

Üst resimde göründüğü gibi, yazılan değerdeki veriden küçük olanlar, istenilen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanabilmektedir.

Hücre Vurgulama Kuralları – Arasında

Bu özelliği kullanmak için, sayıların olduğu veri aralığını seçilmelidir. Daha sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Arasında seçilmelidir.

Hücre Vurgulama Kuralları - Arasında

Üst resimde göründüğü gibi, yazılan değerdeki verilerin arasında olanlar, istenilen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanmaktadır.

Hücre Vurgulama Kuralları – Eşittir

Bu özelliği kullanmak için, sayıların olduğu veri aralığını seçilmelidir. Daha sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Eşittir seçilmelidir.

Hücre Vurgulama Kuralları - Eşittir

Üst resimde göründüğü gibi, yazılan değerdeki veriye eşit olan, istenen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanmaktadır.

Hücre Vurgulama Kuralları – İçerdiği Metin

Bu özelliği kullanmak için, sayıların olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> İçerdiği Metin seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - Hücre Vurgulama Kuralları - İçerdiği Metin

Üst resimde göründüğü gibi, yazılan değerdeki veriyi içerenler, istenen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanmaktadır.

Koşullu Biçimlendirme – Hücre Vurgulama Kuralları – Tarih

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> İçerdiği Metin seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - Hücre Vurgulama Kuralları - Tarih

Üst resimde görüldüğü gibi, listeden seçilen tarih bilgisini içerenler, istenilen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanabilmektedir.

Hücre Vurgulama Kuralları – Yinelenen Değerler

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Hücre Vurgulama Kuralları -> Yinelenen değerler seçilmelidir.

Hücre Vurgulama Kuralları - Yinelenen Değerler

Üst resimde görüldüğü gibi, listeden seçilen Yinelenen ya da Benzersiz bilgileri içerenler, istenen hazır renklerden ya da en alttaki Özel Biçimden vurgulanabilmektedir.

İlk/Son Kuralları – İlk 10 Öğe

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden İlk/Son Kuralları -> İlk 10 isimli Öğe seçilmelidir.

İlk/Son Kuralları - İlk 10 Öğe

Üst resimde görüldüğü gibi, değer istenilen şekilde arttırılıp, listeden hazır bir biçim seçilmektedir.

İlk/Son Kuralları – İlk %10

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden İlk/Son Kuralları -> İlk %10 isimli Öğe seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - İlk/Son Kuralları - İlk %10

Üst resimde görüldüğü gibi, değer istenilen şekilde arttırılıp, listeden hazır bir biçim seçilmektedir.

İlk/Son Kuralları – Son 10 Öğe

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Son 10 isimli Öğe seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - İlk/Son Kuralları - Son 10 Öğe

Üst resimde görüldüğü gibi, değer istenilen şekilde arttırılıp, listeden hazır bir biçim seçilmektedir.

İlk/Son Kuralları – Son %10

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Son %10 isimli Öğe seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - İlk/Son Kuralları - Son %10

Üst resimde görüldüğü gibi, değer istenilen şekilde arttırılıp, listeden hazır bir biçim seçilmektedir.

Koşullu Biçimlendirme – İlk/Son Kuralları – Ortalamanın Üstünde

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Ortalamanın Üstünde isimli Öğe seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - İlk/Son Kuralları - Ortalamanın Üstünde

Üst resimde görüldüğü gibi, listeden hangi renk seçilirse ortalamanın altında kalan değerler listede seçilen renk ile renklendirilmektedir.

Ortalama değeri Excel seçtiğiniz listeden otomatik olarak algılamaktadır.

Koşullu Biçimlendirme – İlk/Son Kuralları – Ortalamanın Altında

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden İlk/Son Kuralları -> Ortalamanın Altında isimli Öğe seçilmelidir.

Koşullu Biçimlendirme - İlk/Son Kuralları - Ortalamanın Altında

Üst resimde görüldüğü gibi, listeden hangi renk seçilirse ortalamanın altında kalan değerler listede seçilen renk ile renklendirilmektedir.

Ortalama değeri Excel seçtiğiniz listeden otomatik olarak algılamaktadır.

Koşullu Biçimlendirme – Veri Çubukları – Grandyan Dolgusu

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Veri Çubukları -> Gradyan Dolgusu isimli Öğe seçilmelidir.

Varsayılan olarak kullanılan Ofis sürümüne bağlı, bazı renkler hazır olarak listede çıkmaktadır.

Koşullu Biçimlendirme - Veri Çubukları - Grandyan Dolgusu

Görüntü Ofis 365 sürümü ile hazırlanmıştır. Kullanılan Excel sürümüne bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Koşullu Biçimlendirme – Veri Çubukları – Düz Dolgu

Değerlerin olduğu veri aralığını seçtikten sonra, Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendir simgesini tıklanmalıdır. Açılan listeden Veri Çubukları -> Düz Dolu isimli Öğe seçilmelidir.

Varsayılan olarak kullanılan Ofis sürümüne bağlı, bazı renkler hazır olarak listede çıkmaktadır.

Koşullu Biçimlendirme - Veri Çubukları - Düz Dolgu

Görüntü Ofis 365 sürümü ile hazırlanmıştır. Kullanılan Excel sürümüne bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Hem Gradyan Dolgu’da hem de Düz Dolgu’da Excel, listede bulunan rakamlara göre dolgunun ilerleme oranını kendisi hesaplamaktadır. Alt alta rakamların yer aldığı tüm tablolara görsellik katmak için bu özelliği kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu