Metindeki Sayıları Toplama

Metindeki Sayıları Toplama içeriğinde, bir hücredeki metinsel değerlere ait sayısal değerlerin toplanması öğretilmektedir.

Metindeki Sayıları Toplama

Kriter Bazlı Sayıları Ayrıştırma

Her geçen gün, farklı talepler doğrultusunda Excel’i keşfetmeye devam etmekteyiz. Bu dosyamızda da, metindeki sayıları içeren değerlerin toplama yapılması ele alınmaktadır. Eğer bu şekilde bir ihtiyacınız olursa, Dosyamızı indirip böylece işin üstesinden nasıl geleceğinizi öğreneceksiniz. Şimdi hem dosyamızı hem işlevlerini adım adım anlatmaya başlayalım.

Metin içindeki sayısal değerler

Üst resimde göreceğiniz üzere, 3. parti bir yazılımdan Excel’e aktarılan ve toplama için metindeki sayıları ifade eden veriler bulunmaktadır. Buradaki veriler bir düzen halinde yer almaktadır. Öncelikle listede yer alan şehirlerin benzersiz olarak ayrı ayrı sütunlarda, başlık olarak yazılması gerekmektedir.

Bunların dışında, ilgili şehre ait olan sayısal değerlerin de toplama ihtiyacı bulunmaktadır. Ama değerler hücre içinde ayrıştırılmamış ve şehirler tekrar eder şekilde yazılıdır. Sadece hücredeki sayıları hücrelere ayırma işlemi olsa, işimiz biraz kolay olacaktır. Ama aynı hücrede birden fazla şehir ismi yazılı olduğundan, işler biraz zorlaşmaktadır. Yani birden fazla yazılı şehre ait değerlerin, ayrı ayrı değil tek toplamda olması gerekmektedir.

Normal şartlarda bu tür sorunların geleneksel Excel formülleri ile yapılması çok zor olmaktadır. Ancak, Excel 365 fonksiyonları ile istenilen sonuç oldukça kolay hale gelmektedir. Biz de metindeki sayıları bulup, toplama yapmak için Excel’in 365 versiyonlarına özel fonksiyonlarını tercih ettik. Bunlar, LET, EĞERYOKSA, METİNBÖL, MAP, KIRP, ARA, SOLDAN, SIRALI, SIRALA, BENZERSİZ, FİLTRE, SATIRA, BIRAK, REDUCE, LAMBDA, YATAYYIĞ, EĞERHATA, TOPLA, XMLFİLTRELE, YERİNEKOY ve DÜŞEYYIĞ fonksiyonlarıdır.

Metindeki sayıları ele almadan ve toplama yapmadan önce önce şehir isimlerinin benzersiz olarak yazdırılması sağlanmıştır. Bu aşamada BENZERSİZ, FİLTRE ve SATIRA foksiyonlarından yararlanılmaktadır. Ama bu fonksiyonların dökülmesini sağlamak için, BIRAK, REDUCE, LAMBDA, EĞERYOKSA, DÜŞEYYIĞ, METİNBÖL, MAP, EĞERHATA, KIRP, YERİNEKOY, ARA ve SOLDAN fonksiyonları ile ayrıştrma yapılmaktadır. Böylece illerin benzersiz listelenmesi sağlanarak, SIRALA fonksiyonu ile alfabetik olarak yazdırılması sağlanmaktadır. Son olarak yine benzer yöntemlerle sayılar ayrıştırılarak, TOPLAMA fonksiyonu ile ilgili illere ait toplanmların alınması sağlanmaktadır.

Metindeki Sayıları Toplama Sonuç

Oldukça zorlu bir ihtiyaç, dosyamızda görüleceği üzere istenildiği şekilde tamamlanmaktadır. Benzer şekilde verilerin ayrıştırılarak toplanması ihtiyacı için yol gösterici niteliktedir. Ne varki bu özel fonksiyonlar sadece Excel 365 versiyonunun Insider aboneliğinde kullanılmaktadır. Bu imkana sahip kullanıcıların dosyada yararlanmasını temenni ederiz. 12372 (5 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu