Palindrom Kontrolü Yapma

Palindrom Kontrolü Yapma, bir cümledeki kelimelerin tersininin de aynısının olup olmadığını tespit eden bir dosyadır.

Palindrom Kontrolü Yapma

Tersten Okunuş Algoritma Kontrolü

Palindrom, bir metin dizisi veya sayının okunuşu tersine de aynı olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan bir algoritmadır. Kontrolü yapma için örnek verecek olursak; “level” ve “madam” gibi kelimeler palindromdur. Çünkü okunuşları tersine de aynıdır. Ancak kontrolü yapma için, cümlenin başlangıcından sonuna doğru ve sonundan başlangıcına doğru okunmasını karşılaştırmalısınız. Böylece eşleşme varsa, metin dizisi veya sayı palidromdur.

Dosyamız, Excel’in yeni nesil dinamik dizi fonksiyonlarından olan formüller ile polindrom işlemini gerçekleştirmektedir. Ondan sonra hazırlanan formülümüz, cümleyi tekrar yazdırmakta ve polindrom ise “Evet”, değilse “Hayır” kontrolü yapmaktadır. Ama iki ayrı sütuna gerekli içerik kadar satıra sonuç listeleyen formül, tek bir hücrede oluşturulmaktadır. Böylece bu işlem, Excel 365 versiyonunun sağladığı özellik olan Taşma davranışı ile gerçekleşmektedir.

Ancak formülümüz sadece Excel 365 versiyonuna sahip olup, Insider Beta kanalına abone olmuş kullanıcılarda çalışacaktır.

Palindrom Kontrolü Yapma Dosyasında Kullanılan Fonksiyonlar

Dosyada işlemin yapılmasını sağlayan formül, oldukça fazla fonksiyonun birlikte kullanılmasından oluşmaktadır. Bazıları tüm Excel versiyonlarında çalışsa da, tam sonucun elde edilmesi için Excel 365 versiyonu gerekmektedir. Formüldeki fonksiyolar, BIRAK, BÜYÜKHARF, BYROW, DEĞİL, DÜŞEYYIĞ, EĞER, ESAYIYSA, FİLTRE, KÜÇÜKHARF, LAMBDA, LET, MAK, MAP, METİNBİRLEŞTİR, ÖZDEŞ, PARÇAAL, REDUCE, SIRALI, TOPLA, UZUNLUK, YADA, YATAYYIĞ ve YUVARLA şeklindedir. Son olarak, Palindrom Kontrolü Yapma isimli dosyamızın palindrom ihtiyacı olan kullanıcılarımıza fayda sağlaması temenni ederiz.

1005414 (76 indirme )
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu