Puantaj Tablosundan Özet Oluşturma

Puantaj Tablosundan Özet Oluşturma, çalışan bazlı bir çalışma tablosundaki puantaj başlıklarının özetlenmesini sağlamaktadır.

Puantaj Tablosundan Özet Oluşturma

Puantaj Tablosundan Özet Oluşturma dosyası, İnsan Kaynakları bölümlerinde çalışanlara yönelik hazırlanan bir örnektir. Lakin, dosyanın çalışması için kullanılan versiyonun Excel 365 olması gerekmektedir. Eğer, Excel 365 kullanıcısı değilseniz, dosya kesinlikle çalışmayacaktır. Bu özel dosyanın kullanım detayları şu şekildedir.

Öncelikle, üstteki resmin sol tarafında bulunan tablonun “Tarih Yazınız” kısmına, bir ayın ilk günü yazılmaktadır. Bu işlem sonrasında, Excel formülleri yazılan aya ait gün tablosunu oluşturmaktadır. Tabloda, ayın çektiği gün sayısına kadar 1-31 arasındaki değerler birinci satırda yazılmaktadır. İkinci satırda da, ilgili günlerin isimlerinin kısaltılması yazılmaktadır. Her iki satırı, tek formül oluşturmaktadır. Formülde, LET, SIRALI, GÜN, SERİAY ve ELEMAN fonksiyonları kullanılmıştır. En solda bulunan, AAAA, BBBB gibi alanlara da, çalışanların isimlerinin yazılması gerekmektedir. Böylece, verilerin girilmesi gereken tablo hazır hale getirilmiştir.

Tablonun hazır hale getirilmesine istinaden, gün bazlı puantajın manuel girilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. İlgii alanlara girilmesi gereken değerler, tablonun en sağında tanımlanmıştır. Aşağıdaki gibi tabloyu da görebilirsiniz:

XX : Normal Çalışma
RR : Raporlu
FMFM : Fazla Mesai
Yİ : Yıllık İzin
İzİz : Ücresiz İzin
Eİ : Evlenme İzni
ÖİÖİ : Ölüm İzni
Dİ : Doğum İzni
ÜİÜİ : Ücretli İzin
GG : Görevli
HTHT : Hafta Tatili
RTRT : Resmi Tatil

Yani, puantaj verileri için üstteki tanımlamaların kullanılması gerekmektedir. Böylece, artık puantaj tablosu oluşturulmaktadır. Lakin, dosyanın asıl işlevi bu aşamadan sonra başlayacaktır.

Puantaj Özet Aşamaları

Yapılmak istenen, hazırlanan puantaj tablosundan, seçilen çalışma türüne dair detayların yazdırılmasını sağlamaktır. Bunun için yapılması gereken, üst resimde görünen arka planı sarı renkli alana tıklamaktır. Burada, bir açılan liste oluşturulmuştur. Böylece, çalışma türlerinin hatalı olarak seçilmesinin önüne geçilmektedir. Listeden seçilen çalışma türü, hemen aşağıdaki çalışanların puantaj bilgilerini hücreye özetlemektedir. Yani, listeden “R: Raporlu” seçeneği seçildiğinde, çalışanın aylık puantajındaki raporlu günlere ait tarihler listelenmektedir. Eğer, birbirini takip eden çalışma türleri varsa, tarihler başlangıç / bitiş şeklinde gruplandırılmıştır. Yani, her bir çalışma türünün özeti, seçilecek ve listelenmesi sağlanacaktır.

İstenilen özeti sağlayan formülde, yine sadece Excel 365 versiyonlarına özel fonksiyonlar kullanılmıştır. Bunlar, SATIRSAY, REDUCE, DÜŞEYYIĞ, FİLTRE, YATAYYIĞ, SÜTUNSAY, EĞERHATA, METİNBİRLEŞTİR, MAP, LAMBDA, LET, KAÇINCI, BIRAK, SIRALI, EĞER, METNEÇEVİR ve İNDİS şeklindedir. Eğer, Excel’de ileri düzey bir formül incelemek isterseniz, size bu formülü incelemenizi öneririz.

Puantaj Tablosundan Özet Oluşturma Özet

Eğer, bir İnsan Kaynakları çalışanı iseniz ve sorumluluğunuzda puantaj takibi bulunuyorsa, dosyayı incelemenizi önermekteyiz. Çünkü, formüller işlerinize fayda sağlayacak niteliktedir.

Fayda sağlaması temennisiyle.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu