Rastgele Harf Seçici Oluşturma

Rastgele Harf Seçici Oluşturma içeriği, alternatif yöntemlerle rastgele harflerin listelenmesini öğreten bir dosya içermektedir.

Rastgele Harf Seçici Oluşturma

Formüller ile Rastgele Harf Yazdırma

Excel’de içerik oluşturucuların en çok ihtiyaç duyduğu hususların başında, rastgele harf ve rakam yazdırma gelmektedir. Türkiye’nin Excel ile oluşturulan en çok hazır içeriğine sahip sitemizde de bu yöntemler sıkça kullanılmaktadır. Bu dosyamızda da, kullandığımız yöntemleri kıymetli kullanıcılarımızın faydasına sunmak istedik. Toplam 11 ayrı yöntem ile oluşturduğumuz ve alternatif seçenekli formüllerimiz ile ilgili detaylar şu şekildedir.

Sadece Latin Harfler Birinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, EĞER, KÜÇÜKHARF, DAMGA ve RASTGELEARADA fonksiyonları kullanılmıştır. Böylece Elde edilen sonuçlarda ise Türkçe karakterler listelenmemektedir.

Sadece Latin Karakterler Büyük Harfler Birinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, TABAN ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda ise Türkçe karakterler listelenmemektedir. Böylece oluşan listede sadece büyük harfler gelmektedir. Ama RASGDİZİ fonksiyonu Excel’in 2021 versiyonlarından aşağı versiyonlarda çalışmamaktadır.

Sadece Latin Karakterler Büyük Harfler İkinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, DAMGA ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda ise Türkçe karakterler listelenmemektedir. Böylece oluşan listede sadece büyük harfler gelmektedir.

Sadece Latin Karakterler Küçük Harfler Birinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, KÜÇÜKHARF, TABAN ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda ise Türkçe karakterler listelenmemektedir. Böylece oluşan listede sadece küçük harfler gelmektedir.

Sadece Latin Karakterler Küçük Harfler İkinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, DAMGA ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda ise Türkçe karakterler listelenmemektedir. Böylece oluşan listede sadece küçük harfler gelmektedir.

Türkçe Karakterlerin Listelenmesi

Türkçe Karakterler Dahil Büyük Küçük Harfler Birinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, DAMGA, KÜÇÜKHARF, ELEMAN ve RASTGELEARADA fonksiyonları kullanılmıştır. Ancak elde edilen sonuçlar, üstteki yöntemlerimizden farklı olarak artık Türkçe karakterleride listelemektedir. Böylece oluşan listede hem küçük hem büyük harfler gelmektedir.

Türkçe Karakterler Dahil Büyük Küçük Harfler İkinci Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, LET, SIRALI, DÜŞEYYIĞ, DAMGA, FİLTRE, İNDİS, RASGDİZİ ve SATIRSAY fonksiyonları kullanılmıştır. Ancak elde edilen sonuçlar, üstteki yöntemlerimizden farklı olarak artık Türkçe karakterleride listelemektedir. Böylece oluşan listede hem küçük hem büyük harfler gelmektedir. Ama bu formülümüz sadece Excel 365 kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.

Türkçe Karakterler Dahil Büyük Küçük Harfler ÜçüncüYöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, SIRALA, İNDİS, DAMGA, YATAYYIĞ, SIRALI ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Ancak elde edilen sonuçlar, üstteki yöntemlerimizden farklı olarak artık Türkçe karakterleride listelemektedir. Böylece oluşan listede hem küçük hem büyük harfler gelmektedir. Ama bu formülümüz sadece Excel 365 kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.

Türkçe Karakterler Dahil Büyük Küçük Harfler Dördüncü Yöntem

Bu yöntemdeki formülümüzde, LET, SIRALI, DÜŞEYYIĞ, DAMGA, BAĞ_DEĞ_SAY ve RASGDİZİ, İNDİS fonksiyonları kullanılmıştır. Ancak elde edilen sonuçlar, üstteki yöntemlerimizden farklı olarak artık Türkçe karakterleride listelemektedir. Böylece oluşan listede hem küçük hem büyük harfler gelmektedir. Ama bu formülümüz sadece Excel 365 kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.

Türkçe Karakterler Dahil Küçük Harfler

Bu yöntemdeki formülümüzde, İNDİS, YATAYYIĞ, DAMGA, SIRALI ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Ancak elde edilen sonuçlar, üstteki yöntemlerimizden farklı olarak artık Türkçe karakterleride listelemektedir. Böylece oluşan listede sadece küçük harfler gelmektedir. Ama bu formülümüz sadece Excel 365 kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.

Türkçe Karakterler Dahil Büyük Harfler

Bu yöntemdeki formülümüzde, İNDİS, YATAYYIĞ, DAMGA, SIRALI ve RASGDİZİ fonksiyonları kullanılmıştır. Ancak elde edilen sonuçlar, üstteki yöntemlerimizden farklı olarak artık Türkçe karakterleride listelemektedir. Böylece oluşan listede sadece küçük harfler gelmektedir. Ama bu formülümüz sadece Excel 365 kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.

Rastgele Harf Seçici Oluşturma Sonuç

Yazdıklarımızı toparlayacak olursak, rastgele harf seçmek için Excel’in size oldukça fazla alternatif sunmuş olduğu görülmektedir. Lakin özellikle Excel 365 kullanıcısıysanız, bu seçeneklerin neredeyse hepsinden faydalanabilirsiniz. Bu tür bir ihtiyacı olan kullanıcıların, dosyamızdan yararlanması temennisiyle. 12368 (9 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu