Şart Kriterlerini Hücreden Aldırma

Şart Kriterlerini Hücreden Aldırma içeriği, formüllerde kullanılan şartların karakterlerinin hücreden alınmasını öğretmektedir.

Şart Kriterlerini Hücreden Aldırma

Excel’de, şartları sağlayan bazı özel karakterler vardır. Bunlar, “<“, “>”, “=”, “<>” şeklinde kullanılmaktadır. En çok EĞER işlevinde kullanılan bir karakterler, genellikle kullanıcı tarafından manuel olarak yazılmaktadırlar. Ancak, bazı durumlarda bu karakterlerin manuel değil, hücreden alınması ihtiyacı doğabilir. Böyle bir durumda nasıl kullanılacağını dosyamızda farklı yöntemlerle ele aldık. Toplam 6 ayrı yöntem kullanarak işin üstesinden nasıl gelindiğini, dosyamızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Aşağıda, 6 ayrı yöntemde hangi fonksiyonların kullanıldığını ele alalım.

İlk Yöntemde, EĞER ve ÇAPRAZARA işlevleri kullanılmıştır. Lakin, burada kullanılan yöntemde LAMBDA ile tanımlama yapılmıştır. Yöntemin çalışmasını, bu tanımlama sağlamaktadır. XD adı verilen tanımlamaya, Şerit Menü -> Formüller -> Ad Yöneticisi alanından erişebilirsiniz. Bu yöntemin çalışması için, Excel 365 versiyonunu kullanmanız şarttır. Ayrıca, dosyayı kaydederken, uzantısının “xlsm” olması zorunluluktur.

İkinci Yöntemde, EĞERSAY ve ÇAPRAZARA işlevleri ile bir formül oluşturulmuştur. Ancak, bu yöntemde kullanılan ÇAPRAZARA işlevi, Excel 2021 altındaki versiyonlarda çalışmamaktadır.

Üçüncü Yöntemde, EĞERSAY, İNDİS ve KAÇINCI işlevleri ile bir formül oluşturulmuştur. Lakin, formül tüm Excel versiyonlarında sorunsuzca çalışacaktır.

Dördüncü Yöntemde, BYROW, LAMBDA, EĞERSAY, KAÇINCI, İNDİS ve SATIR işlevleri ile bir formül oluşturulmuştur. Ancak, Bu formül şimdilik sadece Excel 365 versiyonlarında çalışacaktır.

Beşinci Yöntemde, MAP, LAMBDA, EĞERSAY, ÇAPRAZARA ve KAYDIR işlevleri ile bir formül oluşturulmuştur. Ancak, formül şimdilik sadece Excel 365 versiyonlarında çalışacaktır.

Altıncı ve son yöntemde ise, TOPLA.ÇARPIM işlevi kullanılmıştır. Bu formül tüm Excel versiyonlarında sorunsuzca çalışacaktır. Lakin, bazı alanlarında manuel müdahaleler yapılması gerekmektedir.

Şart Kriterlerini Hücreden Aldırma Sonuç

Yazacağınız formüller için kriterleri hücrelerden almak isterseniz, üstteki açıklamalarda okuyacağınız yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken, kullandığınız Excel versiyonunun hangisini desteklediğini seçmeniz olacaktır. Böylece, istediğiniz sonuca kolayca ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde ihtiyacı olan kullanıcılarımız, dosyamızı indirerek kolayca kendi verilerine uygulayabilirler.  Eğer, sorularınız ya da uyarlayamama durumu ile karşılaşırsanız, Excel Depo Forumumuzdan kolayca yardım isteyebilirsiniz.

Site kullanıcılarımızın, Şart Kriterlerini Hücreden Aldırma isimli dosyamızdan faydalanmalarını temenni ederiz.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu