Şerit Menüde Açılan Listeler Oluşturma

Şerit Menüde Açılan Listeler Oluşturma isimli içerikte, üst menüye birbiriyle bağlantılı olan açılan listelerin eklenmesi öğretilmektedir.

Şerit Menüde Açılan Listeler Oluşturma

Açılan Listeler, Excel’de hayatı kolaylaştıran oldukça faydalı özelliklerdir. Hücrelere eklendiğinde, hatalı yazımların önüne geçmektedir. Bu özelliği hücrede kullanmak için, Excel’in Veri Doğrulama özelliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Yani, hangi yöntem kullanırsanız kullanın, hücrede listenin açılmasını Veri Doğrulama sağlamaktadır. Sitemizde bu listelere dair onlarca örnek bulunmaktadır. İncelemek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Lakin, artık bu yöntemlerin hepsinin bir kenara bırakılma zamanı gelmiştir. Dosyamızda, açılan listelerin Şerit Menüye eklenmesi sağlanmıştır. Bu listeler, aynı zamanda dinamik niteliktedir. Yani, veriler sayfa üzerinden alınmaktadır. Ayrıca, listeler yine dinamik bir şekilde birbiri ile bağlantılı niteliktedir. Çalışma mantığına dair detaylara geçelim.

Açılan Listelerin Şerit Menüye eklenmesi için, dosya CustomUIEditor.exe ile açılmaktadır. Akabinde, buradan gerekli tanımlamalar yapılmaktadır. Bunun için CustomUIEditor.exe uygulamasını indirmeniz ve dosyayı bu programlar açmanız yeterli olacaktır. Oluşan menünün detayları bu şekilde görülebilir. Yani, Şerit Menüye eklenen iki ComboBox makro ile değil, UI kodları ile oluşturulmuştur.

Daha sonra, dosyamızda gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayan makro kodlar, bu UI kodlarına tanımlanmıştır. Böylece, makroların Şerit Menüden yönetilmesi sağlanmaktadır. Açılan liste denince akla ilk gelen uygulama, il ve ilçe seçimi yapmaktır. Bu dosyada da, en kolay anlaşılması açısından il ve ilçelerin kullanımı tercih edilmiştir. Bunun için ülkemizin il ve ilçelerinin olduğu bir veri tablosu oluşturulmuştur. (veriler eksik olabilir, amacımız mantığı oturtmaktır)

İllerin yazdırılması için özellikle bir dinamik yapı tercih edilmemiştir. Nedeni, iller kolay değişen yapıda değildir. Yani ülkemize yeni bir il eklenmesi sürekli yapılmamaktadır. Lakin, ilçelerin il ile eşleşen yapısı için dinamik bir kurgulama tercih edilmiştir. Burada da, Excel’in hız denince akla gelen özelliklerinden biri olan scripting dictionary kodları tercih edilmiştir. İlk ComboBox’an seçilen il isminden hemen sonra, veri tablosundan o ile ait ilçeler listelenmektedir. Böylece, ikinci ComboBox’a listelenen ilçeler eklenmektedir. Her iki seçim yapıldıktan sonra, seçilen il ve ilçe isimleri de Excel hücrelerine yazdırılmaktadır.

Şerit Menüde Açılan Listeler Sonuç

Dosyamız, direk işleve yönelik değildir. Lakin, açılan liste kullanımı ihtiyacı doğmuşsa mutlaka tercih edilmelidir. Eklemekteki amacımızda bu yöntemi kullanmaya teşviktir.

İndiren kullanıcıların faydalanması temennisiyle.

Excel İndir
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu