Son X Satırın Ortalamasını Alma

Son X Satırın Ortalamasını Alma, bir veritabanında bulunan sayısal değerlerden en sondan X kadarının farklı yöntemlerle ortalamalarının nasıl alınacağını öğretmektedir.
Son X Satırın Ortalamasını Alma

Dosyamızda, Excel ile ortalama alma işlemlerinin nasıl olacağını öğretmeyi amaçladık. Üst resimde göreceğiniz 12 satırlık bir tablo bulunmaktadır. Bu tablonun en son 5 (X) değerinin 3 ayrı formülle ortalamasını almak işlemlerinin üzerinde durduk. Burada, 3 ayrı yöntem kullanılmaktadır. Tüm yöntemlerde temel yapı ORTALAMA fonksiyonunun üzerine kurulmuştur. Değişen, son X satırın nasıl bulunmasını sağlamaktır.

Birinci yöntemde, ORTALAMA işlevinin son X satırını destekleyen yapı, AL işlevi ile kurulmuştur. Sonuç 1’de bulunan AL fonksiyonu sadece Excel 365 versiyonlarında çalışmaktadır.

İkinci yöntemde, ORTALAMA işlevi KAYDIR ve BAĞ_DEĞ_SAY işlevleri ile desteklenerek sonuca gidilmektedir. Her iki fonksiyon, geleneksel Excel yapısında çalışmaktadır.

Üçüncü yöntemde ise, ikinci yönteme benzer bir yapı yer almaktadır. KAYDIR ve BAĞ_DEĞ_SAY işlevlerine ilave İNDİS işlevi eklenmiştir. Temel yapı yine ORTALAMA işlevi üzerindedir.

Dosyamızda işlenen öncelikli konu ortalama alınmasına yöneliktir. Lakin, buradaki asıl temel yapı, bir dizide yer alan son X satırın nasıl bulunacağı olarak düşünülmelidir. Yani, dosyamızdaki üç ayrı yöntem sadece ortalama değil, oldukça farklı ihtiyaçlara da çözüm sağlamaktadır. Yapıyı kurduktan sonra, toplama, çarpma, bölme sayma vs gibi istediğiniz matematiksel işlemi kolayca yerine getirebilirsiniz. Son X Satırın Ortalamasını Alma içeriğimizden faydalanmanız temennisiyle.

İNDİR
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu