Şununla Biten Hücre Kontrolü Yapma

Şununla Biten Hücre Kontrolü Yapma, hücredeki değerin belirlediğiniz kriter ile başlayıp başlamadığını kontrol etmeyi öğretmektedir.

Şununla Biten Hücre Kontrolü Yapma

Excel Hücrelerinin Kontrol Edilmesi

Excel’de bir hücrede yer alan değerlerin istenilen bir değer ile bittiğinin kontrol edilmesi gerekeblir. Böyle bir ihtiyaç halinde, basit bir formül kullanmak yeterli olmaktadır. Dosyada hazırlanan örnekte, basit bir veri tablosu hazırlanmıştır. Ulaşmak istenilen sonuç, belirlediğimiz bir kriter ile değerin bittiğinin kontrol edilmesinin yapılmasıdır. Bunun için farklı fonksiyonlar ile üç ayrı yöntem hazırlanmıştır.

Birinci yöntemde SAĞDAN fonksiyonu ile bir formül oluşturulmuştur. İkinci yöntemde EĞERSAY fonksiyonu ile bir formül oluşturulmuştur. Burada birinci yöntemden farklı olarak, içerir kontrolü yapılmaktadır. Son yöntem ise, belirlenen kriterin büyük küçük harf kontrolü esas alınarak hazırlanmıştır. Buradaki formülde ise ÖZDEŞ ve SAĞDAN fonksiyonları yer almaktadır. Her üç yöntemde de, şununla biten hücre kontrolü sonucu DOĞRU ya da YANLIŞ değerlerini döndürmektedir. Bu sonuçların döndürülmesinden sonra, istediğiniz aşamaların gerçekleşmesi için EĞER fonksiyonu kullanılabilir. Eğer sağdaki 3 değer “ABC” ile bitiyorsa, “Evet” yazsın, bitmiyorsa “Hayır” yazsın şeklinde bir formül oluşturulmaktadır. Böylece istenilen kriter sağlanıyorsa, istediklerinizin yazdırılması gerçekleştirilmektedir.

Şununla Biten Hücre Kontrolü Yapma Sonuç

Arama, bulma ihtiyaçları için ARA ve BUL fonksiyonları da kullanılmaktadır. Fakat bu fonksiyonlar ile hazırlanan formüller, karmaşık yapılar sahiptirler. Bu nedenle dosyamızda tercih edilmemektedir. Ama olmazsa olmaz durumlarda kullanılmaları tercih edilmektedir. Benzer ihtiyaçlarınızın olması halinde, örnek dosyamızdaki formüller ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. İçeriğimizden yararlanmanızı temenni ederiz. 12357 (7 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu