Tarihe Göre Filtreleme

Tarihe Göre Filtreleme isimli içerikte, Excel FİLTRE İşlevi ile doğum tarihlerinin ay bazlı listelenmesi öğretilmektedir.

Tarihe Göre Filtreleme

İlk olarak, 365 versiyonu ile hayatımıza giren FİLTRE işlevi, 2021 versiyonuna da eklenip daha fazla kullanıcının faydalanmasına olanak sağlanmıştır. Böylece, oldukça faydalı olan bir işlev ile, birbirinden fazla sayıda filtreleme işlemlerini yapabilirsiniz. Örneğimizde, yazılı olan doğum tarihlerinden belli bir ay’a denk gelenlerin listelenmesini ele alacağız.

Öncelikle, verilerimizin tanımlamları ile başlayalım. Basit tablomuz, B:D sütunlarında konumlandırılmıştır. Daha sonra, H2 hücresinde ise, kriter olarak kullanılan değer yazılmıştır. Sonuçların ise, F5 hücresinden sağa ve aşağıya doğru dökülmeli olarak listelenmesi sağlanacaktır.

Tarihe Göre Filtreleme Aşamaları

Her içeriğimizde olduğu gibi, bu içeriğimizde de, adımlarımızı merkezden dışa doğru anlatacağız. Eğer, kriter olan değerimiz bir tarih değeri olsaydı, FİLTRE işlevinin temel kullanımı ile istenilen sonucu elde edecektik. Ancak, kriter ay olduğundan tarih değerlerinin ay bilgisine ihtiyaç bulunmaktadır. Yani, tarih değerlerinin tamamı değil, sadece ay bilgileri gerekmektedir. Dolayısıyla, FİLTRE işlevinin “ekle” öğesinde yazacağımız kriter alanında tarih verilerinin AY işlevi ile kullanılması gerekmektedir. Tanımlamalarımıza göre, AY(C5:C14) şeklinde olmalıdır. Lakin, AY fonksiyonu, ay isimlerini metin olarak değil, 1-12 arasında sayısal ifadeler olarak döndürmektedir. Bizim elimizdeki kriter ise, “Şubat” şeklinde metin değeridir. Yani, karşımıza ikinci bir sorun çıkmaktadır 🙂 Bunun için kendimiz bir dizi oluşturabiliriz. Diziyi, ARA işlevi ile oluşturacağız. Yani formül şu şekilde olmaktadır.

=ARA(H2;{“Ağustos”\”Aralık”\”Ekim”\”Eylül”\”Haziran”\”Kasım”\”Mart”\”Mayıs”\”Nisan”\”Ocak”\”Şubat”\”Temmuz”};{8\12\10\9\6\11\3\5\4\1\2\7})

Üstteki formül, “Şubat” şeklinde yazılı olan değerin sayısal ifadesini 2 şeklinde döndürmektedir. Dikkat ederseniz, ARA fonksiyonunun “aranan_vektör” ve “[sonuç_vektör]” öğelerinde yazılı olan değerler, sıralı değilde karışık yazılmaktadır. Bunun nedeni, fonksiyonun çalışma mantığının alfabetik olarak çalışmasından kaynaklanmaktadır. Dikkate almazsanız, sonuçlar hatalı olarak listelenecektir. Böylece, AY fonksiyonu ile sayısal değerini bulduğumuz doğum tarihlerini, ARA fonksiyonu ile kriterin sayısal değerine eşleştirmiş olduk.

Artık, FİLTRE İşlevinin temel kullanımı ile istediğimiz listeleme işlemini kolayca yapabiliriz. Dosyalarımızda, sayfaların Kılavuz Çizgilerini gizlediğimizden, kullandığımız kenarlıkların otomatik olarak görünmesine özen gösteririz. Bunun içinde, Excel’in renkli yüzü olan Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılmaktadır. Böylece, anlayacağınız üzere dosyamızda da kenarlıkların otomatik hale getirilmesi, bu özellik ile sağlanmıştır.

Dilerseniz, LET, DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ fonksiyonları ile formülü sadece F4 hücresine yazabilirsiniz. Bu üç ayrı fonksiyon, Adı Soyadı, Doğum Tarihi ve Cinsiyet başlıklarının da formülün içine yazmanızı sağlamaktadır. Bu yöntemli halini de, dosyamızdan inceleyebilirsinz. Lakin, üç fonksiyonu kullanmak için, Excel 365 Beta kanalına abone olmanız gerekmektedir. 12388 (4 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu