Tekrar Eden Verileri Bulma

Tekrar Eden Verileri Bulma isimli kısa yazı, yazılan birden fazla değerlerin nasıl bulunması gerektiğini öğretmektedir.

Excel’de en çok karşılaşılan ihtiyaçlardan bir tanesi, tekrarlanan nitelikli değerlerin bulunmasıdır. Sonuca ulaşmak için farklı farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Ancak, Excel bunun için ön yüzünde bir özellik geliştirmiştir. Bu özelliğin kullanım adımları şu şekildedir:

  • Tekrar eden verileri denetlemek istediğiniz hücre aralığını seçilmelidir.
  • Şerit Menü -> Giriş -> Koşullu Biçimlendirme -> Hücre Kurallarını Vurgula- > Yinelenen Değerler’e tıklanmalıdır.
  • İçeren değerler yanındaki kutuda, yinelenen değerlere uygulamak istediğiniz biçimlendirmeyi seçin ve Tamam’a tıklanmalıdır.

Böylece, seçtiğiniz bir veri aralığında, tekrarlanmış nitelikte veri bulunuyorsa, otomatik olarak arka planları renklendirilmiş olacaktır.

Eğer, tekrar eden verileri bulma işlemini formüller ile yapmayı tercih ederseniz, bunun için Excel 365 fonksiyonları ile işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Örnek olarak A2:A10 aralığında yazılı olan verileriniz olduğu varsayılmaktadır. Bu verilerden bazıları ise tekrarlanan niteliktedir. O halde, aşağıdaki formülü herhangi bir boş bir hücreye yazmanız yeterli olacaktır.

=BENZERSİZ(FİLTRE(A2:A10;–EYOKSA(KAÇINCI(A2:A10;BENZERSİZ(A2:A10;;DOĞRU);0))))

Bu formül, tekrar eden verileri oldukça kolay bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır. Ancak, formül sadece Excel 365 ve Excel 2021 versiyonlarına sahip kullanıcılarda çalışmaktadır. Böylece, ister tekrarlananları renklendirme, isterseniz listeleme ile bulma işleminin nasıl yapılacağını öğrenmiş oldunuz. Yazımızdan faydalanmanız temennisiyle.

Sayfaları Birleştirme ve Tekrar Edenleri Bulma

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu