Tekrarlanan Tablo Oluşturma

Tekrarlanan Tablo Oluşturma, veri aralığının istenilen satır ve sütun sayısı kadar tekrarlanmasının nasıl yapılacağını öğretmektedir.

Tekrarlanan Tablo Oluşturma

Formüller ile Veri Aralığı Yapma

Excel’in 365 versiyonunu kullanıyorsanız, formüller ile yapılan işlemlerin sınırı diğer versiyonlara göre oldukça fazladır. Biz de sitemizde paylaştığımız içeriklerde Excel 365 versiyonunun özelliklerini öğretmeyi öncelikli olarak ele almaktayız.İçerik oluşturma adımı için örnek dosyamız hazırlanmıştır. Tekrarlanan bir veri aralığından tablo oluşturma amacıyla 5 sütun ve 3 satırdan oluşan alan yapılmıştır. Oluşturulan veri aralığının tekrarlanan sayısını belirtmek için ise sütun ve satır numaralarının olduğu alanlar tanımlanmıştır. Bu iki alana yazacağınız sayısal değerler sonrasında, formülümüz istenilen tablo oluşturma işlemini sağlayacaktır.

Tekrarlanan Tablo Oluşturma Sonuç

Formülü oluşturan fonksiyonlar, BÖLÜM, EĞER, İNDİS, LET, MAK, MOD, SATIRSAY, SIRALI ve SÜTUNSAY şeklindedir. Böylece dinamik yapıda olan bu fonksiyonlar ile, ihtiyaçların üstesinden gelmek çok kolaylaşmaktadır. Tekrarlanan nitelikteki tablo oluşmasını sağlayan formül, sadece bir hücrede yazılıdır. Tablo oluşturma Excel 365 fonksiyonlarının dinamik yapısı gereğince, dökülmeli olarak satır ve sütunlara doğru genişler. Formülün doğru olarak çalışması için, alt ve sağ kısmında yeterli boşlukların olması önemlidir. Ama dökülen verilerin sağ ve alt kısımlarında engelleyici içerikler varsa, hücredeki #TAŞMA! şeklinde bir değer yazılacaktır. Son olarak bu hatayla ilgili buradaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Formülümüz sadece Excel 365 versiyonuna sahip abonelerde çalışacaktır.

Benzer şekilde yöntemleri kullanarak hazırladığımız hazırlanan Excel ile Tombala Kartı Oluşturma örneğimizi de incelemenizi öneririz. Bu tür formüllere meraklı üyelerimizin faydalanması temennisiyle.
1005420 (83 indirme )

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu