Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'nin en geniş özeliklere sahip forumu olan ExcelDestek.Com üzerinde soru sorabilmek, daha önceki sorulan sorulara, açılan konulara cevap yazabilmek, puan kazanabilmek, kazandığınız puanlar ile dosya indirebilmek ve çok daha fazla özellikten yararlanabilmek için sitemize üye olunuz.
Hemen Üye Ol ya da Giriş Yap

Sorun Cevaplayalım

Excel'e dair sorularınızı sorun, cevaplayalım.

Excel Eğitimi Almak İstiyorum

Site yöneticilerimizden online Excel eğitimi almak ister misiniz?

Destek Ekibimiz Sizlerle

Ücretli destek ve özel hizmet talep edebilirsiniz.

Kullanım Şartları

  TEMEL KURALLAR VE HUKUKA UYGUNLUK

 1. Amaç

  1. Excel hakkında destek ve bilgilendirme ortamı sağlayan gelişmiş özelliklere sahip web sitemizin genel işleyişini ve kullanıcılarının her türlü paylaşımını, site kurallarına ve Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı hükümlerine göre düzenlemektir.
 2. Kapsam

  1. Kuralların kapsamı; forum genelinde yazılmış/yazılacak tüm iletiler ve kayıtlı üyelerdir.
 3. Tanımlamalar

  1. Kuralların uygulanmasında; web sitesi ve forum tanımları ExcelDestek.Com'u ifade eder.

  2. Kurallardaki uzaklaştırma yaptırımlarında belirlenen süreler alt ve üst sınırları ifade eder. Bu sınırlar yaptırım süresine dahildir.
 4. Sorumluluklar

  1. Bu web sitesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5651 sayılı kanun ve ilgili diğer kanun/yönetmelik hükümlerine aykırı hiçbir ileti yazılamaz ve paylaşım yapılamaz.

  2. Her kullanıcı yazdığı iletilerinden ve paylaşımlarından sorumludur.

  3. Kullanıcılar giriş şifrelerinin güvenliğini kendileri sağlamak zorundadır.

  4. Kullanıcılar arasında ya da kullanıcıların yazdıkları iletilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuz durumlarda, adli/kolluk makamlarına sunulmak üzere tüm veriler 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında saklanır.
 5. SİTE ve PAYLAŞIM KURALLARI

 6. Kullanıcı Kayıt ve Profil Bilgileri Kuralları

  1. Ahlaksız, reklam amaçlı, politik bir içeriğe sahip kullanıcı adı seçilemez.

  2. İkinci bir kullanıcı kaydı oluşturulamaz.

  3. Profil bilgilerinizde (imza, avatar vs) site veya ürün tanıtımı ve reklamı yapılamaz.

  4. Profil bilgilerinizde (imza, avatar vs) siyasi parti, futbol takımı tarzında olası polemikler oluşturacak logolar, isimler kullanılamaz.

  5. Profil bilgilerinizde propaganda yapmaya yönelik, kışkırtıcı nitelikte, küçük düşürücü, siyasi ve dini tahrik edici, genel ahlak kurallarına aykırı, küfür ve hakaret bulunduran içeriğe yer verilemez.
 7. Soru Sorma ve Konu Açma Kuralları

  1. Tüm kullanıcılar toplumda teamül haline gelen kurallara, ahlaka ve adaba uygun düşen ileti yazmakla yükümlüdür.

  2. Soru başlığının, soru içeriğini kapsayacak şekilde yazılması gerekmektedir. "Yardım istiyorum", "Bir bakın", "Detaylar mesajda", "Acil Yardım", "Konu Acildir", "İmdat", "Lütfen Acil Yardım" vs gibi saçma sapan başlıklar kullanarak sorular eklenemez.

  3. Kullanıcıların tüm yazışmalarda olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaları ve asgari yazım kurallarına uyması gerekir. Tamamı büyük harften oluşan, noktalama işaretlerine yer verilmemiş veya haddinden fazla seviyesiz bir tarzda yazılmış iletilerin zor anlaşıldığı ve anlaşılsa bile genel kabul görmüş bir forum kuralı olarak dikkate alınmadığı bilinmelidir. Bu türdeki iletiler veya başlıklar yöneticiler tarafından gerek görülürse kaldırılabilir. Türkçemiz ile ilgili dikkat etmenizi istediğimiz hususlar:

   • Cümle bittiğinde nokta (.) konur.
   • Noktadan (.) sonraki kelime, sorgusuz sualsiz büyük harfle başlar.
   • Özel isimler (özel isim nedir, hala bilmeyen varsa; buraya tıklayabilir) büyük harfle başlar.
   • Türkçe'de kullanılan belli başlı kısaltmalar mevcuttur. Bunların neler olduğunu, bize daha ilkokulda öğrettiler. Ama Türkçe'de; "teşk., s.a., slm, asl, pls" v.b. kısaltmalar mevcut değildir, lütfen kullanmayın!

  4. Tehdit edici, küfürlü, müstehcen, kaba, nefret dolu yada gereksiz iletiler göndermek; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımına yönelik ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı iletiler yazmak ve bu doğrultuda materyaller kullanmak kesinlikle yasaktır.

  5. Web sitemize kişisel problemler, anlaşmazlıklar taşınamaz. Konular içerisinde olumsuz bir dille tartışmak, sorulara ve konulara gerginlik yaratacak olumsuz yanıtlar vermek yasaktır.

  6. Web sitemiz ve herhangi bir site hakkında, kişi veya kurumları karalayıcı, yöneticilerini küçük düşürücü, aşağılayıcı kelimeler kullanmak yasaktır.

  7. Sorunuza cevap alamadıysanız, uygun bir dille ikinci bir cevap yazarak tekrar öne çıkarma işlemi yapabilirsiniz. Lakin, bu tür iletilerinizde "serzeniş" ya da "hesap sorma" türünde iletiler yazmanız yasaktır.

  8. Web sitemiz Excel üzerine olduğu için sorularınıza örnek dosyalar eklemeniz cevabın hızlı gelmesi için yararlı olacaktır. Web sitemizde dosya barındırma ile ilgili bir kapasite sıkıntımız bulunmamaktadır. Soruyu soran kullanıcıdan örnek dosya istenilmesine verilebilecek olumsuz cevap ya da konuyu polemiğe dönüştürmek yasaktır.

  9. Sorduğunuz sorularda, açtığınız konularda ya da yazdığınız cevaplarda ekleyeceğiniz dosyaların virüs taramasından geçirildiğine emin olmalısınız. Kendinizin, şirketinizin veya herhangi birinin bilgi güvenliğini tehlikeye atacak, kişiyi veya kuruluşu zor durumda bırakabilecek bilgi ve dosyaları paylaşmayınız. Eklediğiniz dosyalara ait tüm sorumluluk tarafınıza aittir!

  10. SORU - CEVAP forumunda, sorulan soruda eklenen dosya dışında herhangi bir şekilde dosya paylaşımı yapmak yasaktır.

  11. Başta peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) ve ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, geçmişten günümüze gelmiş hiç bir Türk büyüğü/yöneticisi, herhangi bir dini, ulusu, kitleyi temsil eden kişi ve kurumlar hakkında olumsuz iletiler yazmak yasaktır.

  12. Kullanıcılar forumumuzun veya başka bir forum üyesinin özel bilgilerini alenen açıklayacak konular açamaz.

  13. Siyasi, spor ve dini konularda olumsuz tartışma yaratabilecek, gereksiz polemikler oluşturulabilecek konular açılamaz.

  14. Soruların ilgili kategori altında sorulması zorunludur.

  15. Aynı sorunun başka bir forumda sorulması halinde, sorunuz çöp kutusuna taşınır.
 8. Dosya Paylaşma Şartları

  Sanal para ile satılan dosyalar bölümüne dosya ekleyip, dosyalarınız satıldıkça sizlerde sanal para kazanabilirsiniz. Bu alanda dosya paylaşmak için şartlarımız şunlardır:

  1. Dosyanın muhteviyatını en iyi anlatacak uygun bir başlık seçmek.

  2. En az 100 kelime ile paylaştığınız dosyanın muhteviyatı hakkında bilgi vermek.

  3. Dosyanın içeriğine dair fikir verecek ekran görüntüleri eklemek.

  4. Dosyanın Excel'de kayıt edildiği esnada bilgi olarak çıkan ve dosya adı ve kayıt türünün hemen altında bulunan:

   • Yazarlar
   • Etiketler
   • Başlık
   • Konu
   • Yönetici
   • Şirket
   bilgilerinde kendisi ve ExcelDestek haricinde başka isimlere yer vermemek.

  5. Paylaştığınız dosyalar onaya tabi olup, üstteki maddelerde belirtilen şartları taşımayan dosyalar onaylanmaz.
 9. ÜCRETLİ DESTEK ŞARTLARI

 10. Ücretli Destek Talebi

  1. Bu alandan açılacak olan konular için ücret talep edilir.

  2. Konu açarken tam olarak istenen işin tüm detayları yazılır ve bir bütçe istenir.

  3. Tanımladığınız talep ile belirlediğiniz bütçe rakamı iş için yönetim tarafından kabul görürse, işiniz alınır.

  4. Para ödemesinin alınmasına müteakip, dosya işinizi görecek hale gelinceye kadar yazışmalar buradan yapılır ve bu alandaki yazışmaları destek ekipleri ve kullanıcı dışında kimse göremez.

  5. İş teslim edildikten sonra talep kapatılır.

  6. Daha sonraki dönemde ortaya çıkabilecek kullanıcı kaynaklı ya da Excel, Windows versiyonlarından kaynaklı sorunlar için yeni bir destek talebi açılması gerekir.

  7. Kullanıcı destek talebi açarken bu şartları peşinen kabul eder.
 11. SİTE GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARI

 12. Forum Yöneticiliği

  1. Bu yetkiye erişmek isteyen kullanıcı, her gün siteye giriş yapmak zorundadır.

  2. Siteye eklenen tüm içerikleri kontrol etmek, site kurallarını sağlamak zorunluluğuna sahiptir.

  3. Forumda tüm alanlarda düzenleme, kullanıcıları uyarma hakkına sahiptir.
 13. Soru - Cevap Yöneticiliği

  1. Bu yetkiye erişmek isteyen kullanıcı, her gün siteye giriş yapmak zorundadır.

  2. SORU - CEVAP forumuna eklenen sorulara cevap vermesi gerekir.

  3. Excel konusunda farklı forumlarda görev almış ya da üst düzey bilgiye sahip olması gerekir.
 14. Destek Takımına Katılma

  1. Bu yetkiye erişmek isteyen kullanıcı, her gün siteye giriş yapmak zorundadır.

  2. SORU - CEVAP forumuna eklenen sorulara cevap vermesi gerekir.
 15. HUKUKA ve ADABA AYKIRI HALLER

 16. Kullanıcı Yasaklama

  1. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına aykırı suç teşkil eden her türlü içerik paylaşanlar, uyarılmaksızın süresizce uzaklaştırılır.

  2. 5. maddede belirtilen hallerden herhangi birine aykırı bir hareketi kesin olarak tespit edilen kullanıcılar, uyarılmaksızın süresizce yasaklanır.

  3. 6. maddenin 1, 2, 3, 5, 7, 8, 10, 12, 13 ve 14. fıkralarında belirtilen kural ya da kurallara aykırı olarak mesaj yazan kullanıcılar, ilk olarak uyarı sistemimiz kullanılarak uyarılacaktır. Benzer davranışlarının devam etmesi halinde 1-10 gün arasında yasaklanacaktır. 1-10 günlük sürenin kullanılması inisiyatifi site yöneticilerine aittir.

  4. 6. maddenin 4, 6, 9 ve 11. fıkralarında belirtilen kural ya da kurallara aykırı olarak ileti yazan kullanıcılar, uyarılmaksızın süresizce yasaklanır. Bu maddeler kapsamında yazılmış iletiler sitemizde muhafaza edilir ve gerek görülmesi ya da talep edilmesi halinde yetkili merciler ile paylaşılır.

  5. 7. maddede belirtilen şartlara aykırı şekilde bilinçli olarak dosya yükleyenlerin dosyaları onaylanmasa bile, aynı davranışları tekrarlamaları halinde kullanıcılar, uyarılmaksızın süresizce yasaklanır.

  6. Kullanıcının, forumdan süreli veya süresiz uzaklaştırılmış başka bir kullanıcı ile üyelik bilgilerini (şifresini) paylaştığı ve cezalı kullanıcı tarafından bu hesaba girişi tespit edildiği takdirde, hesabını bilerek yada bilmeyerek paylaşan kullanıcı 30 ila 90 gün süresince forumda yasaklanır.

  7. Forumda diğer kullanıcılara karşı 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 24. ve 25. maddelerine aykırı, kişilik hakkına saldırının ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 125.maddesine aykırı, hakaret fiilinin gerçekleşmesi durumunda; kullanıcının iletisi uyarılmadan sadece site yönetiminin göreceği şekilde gizlenir ve kullanıcı 5 ila 60 gün süresince forumda yasaklanır. Hakarete uğrayan kullanıcının resmi makamlardan yazılı olarak getireceği talebe bağlı olarak, bu iletiler yetkili merciler ile paylaşılır.

  8. Kapak resmi kullanma hakkına sahip Ücretli Üyelerin kullandıkları kapak resimleri, herhangi bir reklam, siyasi içerik, polemik oluşturabilecek herhangi bir metin, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarına aykırı bir içeriğe sahip olursa site yönetimince kaldırılır ve Ücretli Üye uyarılır. Benzer şekilde içeriklere devam etmesi halinde 1-10 gün arasında yasaklanacaktır. 1-10 günlük sürenin kullanılması inisiyatifi site yöneticilerine aittir.
 17. Çöp Kutusuna Taşıma

  1. 6. maddenin 1. fıkrasında belirtilen hususa bağlı olarak açılan konular, sorulan sorular; herhangi bir bilgi ve uyarı verilmeksizin Çöp Kutusuna taşınabilir.

  2. 6. maddenin 2. fıkrasına uygun olmayacak ekilde yazılmış iletiler; forum yöneticilerinin inisiyatiflerine bağlı olarak herhangi bir bilgi ve uyarı verilmeksizin Çöp Kutusuna taşınabilir.

  3. 6. maddenin 10. fıkrasına uygun olmayacak şekilde eklenmiş dosyalara ilişkin iletilerde yer alan dosyalar çöp kutusuna taşınacak ya da tümüyle silinecektir.
 18. Soru - Cevap Forumu Yöneticiliği İptali

  1. Bu hakka sahip kullanıcıların yazılı olarak kendi istekleri ile bu görevden çekilme talepleri halinde, yetkileri iptal edilir.

  2. Bu hakka sahip olmasına rağmen, web sitemize giriş yapmayan, herhangi bir şekilde sorulan sorulara destek olmayan yöneticilerin yetkileri, site yönetim ekibinin değerlendirmesine bağlı olarak iptal edilebilir.
 19. Dosya Yükleme Hakkı İptali

  1. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına aykırı suç teşkil eden her türlü bir içerik paylaşılması.

  2. 957 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na ve ilgili diğer kanun hükümlerine göre yasal hak sahibi veya dağıtıcısının izni olmadan içerik paylaşılması.

  3. 5651 sayılı kanun ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde katalog suçlarına ve genel hükümlere tabi yetişkin içerik paylaşılması.

  4. 7. maddede belirtilen şartlara uygun olmayan dosya paylaşmakta ısrar edilmesi.
 20. İADE ŞARTLARI

 21. Ücretli Üyelik

  1. Ücretli Üyelik satın almış kullanıcılara sitemizden hiç bir şekilde dosya indirmemiş olmaları ve talep etmeleri halinde ödemeleri iade edilir.
 22. Ücretli Destek

  1. Ücretli Destek sistemimizden destek almak amacıyla para yatırmış kullanıcılara, bu taleplerinin hiç bir şekilde karşılanmamış olması ve iade talepleri olması halinde, 1-5 iş günü içerisinde ödemeleri iade edilir.
Üst