Yayılma

Yayılma, özellikle formüllerde bir dizi hesaplamasına bağlı ortaya çıkan ve çok fazla yerde karşılaşacağımız bir Excel terimidir.

Formül hesaplama sırasında, formülde daha büyük bir diziyle aynı boyutlara sahip bir dizi oluşmaktadır. Bunun için, daha küçük bir dizinin yinelenen değerlerle “doldurulduğu” bir adıma karşılık gelmektedir. Özünde, Excel dizileri aynı boyutta yeniden boyutlandırılmaktadır. Üst resimdeki, F5:F7 hücreleri, aşağıdaki çok hücreli dizi formülünü içermektedir:

=B5:B7*D5

lk aralık 3 öğeden oluşan bir dizi ile sonuçlanmaktadır. İkinci aralık, yalnızca 1 öğe içeren bir dizi ile sonuçlanmaktadır. Yayılmanın, ikinci dizinin {2\4\6} ilk dizisinin boyutlarıyla eşleşmesi için 3 öğe ({2\2\2}) içerecek şekilde yeniden boyutlandırılması durumunda gerçekleşmektedir:

=B5:B7*D5 // başlangıç formülü
={2;4;6}*2 // ilk değerlendirme
={2;4;6}*{2;2;2} // yayılma
={4;8;12} // sonuç

Excel, işlem sırasında yalnızca 2 değerini yinelemektedir. Yayılma yalnızca kopyalanan değer belirsiz olduğunda gerçekleşmektedir. Hangi değerin kopyalanacak, bu net değilse, Excel #YOK hatası vermektedir.

Örneğin, {2\4\6\8} * {2\2} ile çarparsak, ikinci dizinin yeniden boyutlandırılması gerekmektedir. Ancak üçüncü ve dördüncü öğeler için hangi değerlerin kullanılacağını bilmek mümkün olmadığından, Excel  #YOK hatası vermektedir.

={2\4\6\8}*{2\2}
={2\4\6\8}*{2\2;#N/A\#N/A}
={4\8\#N/A\#N/A}
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu