Yıl Bazlı Kasa Defteri Özetleme

Yıl Bazlı Kasa Defteri Özetleme dosyası, verilerin olduğu tablodaki değerlerin seçili yıla göre listelenmesini sağlamaktadır.

Yıl Bazlı Kasa Defteri Özetleme

Formüller ile Kasa Defteri Listeleme

Bir işletmenin nakit giriş çıkışlarının sınıflandırılıp kaydedildiği deftere, “kasa defteri” denmektedir. Ayrıca defteri tutmadaki temel amaç, işletme kasasına giren/çıkan tüm paranın takibinin ve kontrolünün yapılmasını sağlamaktır. Vergi Usül Kanunu’na (VUK) göre mükelleflerin defter tutması zorunludur. Ancak yapılan düzenlemelerle, bazı mükelleflerin kasa defteri tutma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. İşletmelerin günlük olarak yapılan tahsilat ve ödemelerinin kayıt altına alındığı defterde, özetle iki ana bölüm bulunmaktadır:

  1. Önceki günden devredilen tutarlar,
  2. gün içinde yapılan ödemeler.

Kasa defteri, bir Excel çıktısı olarak üstte göreceğiniz şekilde bir tablodan oluşmaktadır. Bizim ulaşmak istediğimiz sonuç, tablodaki tarih verilerini yıl bazlı olarak özetleme şeklindedir. Kıymetli bir üyemizin talebi doğrultusunda hazırladığımız formül ile, kasa defteri özetleme işlemi yapılmaktadır Sonuca ulaşmak için, LET, YIL, METNEÇEVİR, SIRALI, ÇOKETOPLA, SCAN, LAMBDA, DÜŞEYYIĞ, YATAYYIĞ ve TOPLA fonksiyonları kullanılmıştır. Formülümüz, Excel 365 versiyonuna özel fonksiyonların dinamik yapıları sayesinde, sadece bir hücreye yazılmıştır. Böylece 12 aylık olarak istenilen özetleme işlemi sorunsuzca gerçekleştirilmektedir.

Diğer Detaylar

Kasa defteri fazla sayıda yıla ait bilgileri bulundurmaktadır. Böylece yılların açılan listeden seçilmesi sağlanmaktadır. Açılan listenin çalışmasını sağlayan ise, Excel’in Veri Doğrulama özelliğidir. Açılan liste kullanmamızın sebebi, özellikel yıl bilgisinin hatalı yazılmasının önüne geçmektir. Çünkü yazılan hatalı bir bilgisi sonucunda formül, istenilen sonucu vermeyecektir. Son olarak ise, formülle hazırlanan tablodaki fark ve kasa durumu alanları için renklendirme yapılmıştır. Buradaki değerler sürekli olarak değişeceğinden, negatif değerlerin olduğu alanlar için renklendirmenin otomatik hale gelmesi elzemdir. Böyle bir durum için ise akla ilk gelen, Koşullu Biçimlendirme özelliği olmaktadır. Bu sayede, hücredeki değerler negatif sayı olunca otomatik olarak kırmızı arka plana sahip olmaktadır.

Yıl Bazlı Kasa Defteri Özetleme Sonuç

Sonuç olarak, Excel 365 versiyonuna sahip kullanıcıların, formüllerimiz ile kasa defterinizin özetini almaları çok kolay hale gelmektedir. Ancak farklı bir versiyona sahip kullanıcılarda, ne yazık ki formüller çalışmayacaktır. Böylece alınacak olan hata #AD? hatası olacaktır. 12374 (8 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu