Dinamik Dizi

Dinamik Dizi, Excel 365 versiyonu ile hayatımıza giren ve yeni nesil fonksiyonları kullanırken sıkça karşımıza çıkan bir Excel terimidir.

Dinamik Dizi

Yukarıda, FİLTRE formülü, “kırmızı” renkli Ad ve Skor bazlı verileri listelemek için kullanılmaktadır. Böylece, filtrelemede 3 kriterde birbirine eşitse, tek kayıtta listelenmektedir.

Dinamik Dizi Aşamaları

İlk olarak, 2018 sonbaharında Microsoft, Excel’de “dinamik dizi formülleri” adlı yeni bir özellik duyurdu. Özetle, formüllerin bir hücreye girilen tek bir formüle dayanmaktadır. Çalışma sayfasındaki bir hücre aralığına birden çok sonuç döndürmesini sağlanmaktadır. Bu davranışa Taşma (Spill) denir ve sonuçlar “taşma aralığında” görüntülenmektedir. Tüm sonuçlar dinamiktir – kaynak içerik değişirse, sonuçlar senkronize kalmak için dinamik olarak güncellenmektedir.

FONKSİYON AMAÇ
FİLTRE Verilere filtre uygular ve eşleşen kayıtları listelemektedir.
RASGDİZİ Rastgele sayılar dizisi oluşturmaktadır.
SIRALI Sıralı sayılar dizisi oluşturmaktadır
SIRALA Aralığı sütuna göre sıralamaktadır.
SIRALAÖLÇÜT Aralığı başka bir aralığa veya diziye göre sıralamaktadır
BENZERSİZ Bir listeden veya aralıktan benzersiz değerleri ayıklamaktadır.
ÇAPRAZARA DÜŞEYARA formülü için modern değişimler sağlamaktadır.
ÇAPRAZEŞLEŞTİR KAÇINCI formülü için modern değişimler sağlamaktadır.

Üstteki fonksiyonlar, Excel’de çözümü zor sorunları çok daha kolay hale getirmektedir. Her biri, birbirinden daha yararlı özelliklerle donatılmışlardır. Bugüne kadar yaptığınız tüm formüllerinizi sorgulamanıza neden olmaktadır. Konuyla ilgili olarak, çok daha uzun ve öğretici nitelikte olan Dinamik Dizi Formülleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca, binlerce Excel dosyasından incelemeler yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu