Dizi Formülü

Dizi Formülü, çoklu sonuçların oluşmasını sağlayan ve 365 öncesi versiyonlarda çalışması için Ctrl + Shift + Enter‘a ihtiyaç duyan yapıdır.

Bu formül, tek bir değer yerine birden çok değer üzerinde işlem gerçekleştirir. Dizi formülünün nihai sonucu, formülün nasıl oluşturulduğuna bağlı olarak bir öğe veya bir öğe dizisi olmaktadır. Düzgün çalışması için birçok dizi formülünün Ctrl + Shift + Enter tuşlarıyla girilmesi gerekir. Bu şekilde bir formül girdiğinizde, formülün formül çubuğundaki küme parantezlerle {} sarılmış formülü görürsünüz.

Dizi Nedir?

Dizi, birden fazla öğeden oluşan bir koleksiyondur denilebilir. Excel’deki diziler küme parantez içinde görünmektedir. Örneğin, {1; 2; 3} veya {“kırmızı”\”mavi”\”yeşil”} gibi. Excel’de dizilerin bu kadar yaygın olmasının nedeni, doğrudan hücre aralıklarına eşlenmeleridir.

Dikey aralıklar sola yatık çizgi (\) kullanan diziler olarak temsil edilmektedir. örneğin, {100\125\150}.

Yatay aralıklar noktalı virgül kullanan diziler olarak temsil edilmektedir. Örneğin, {“küçük”;”orta”;”büyük”}.

İki boyutlu bir aralık, sola yatık çizgi ve noktalı virgül kullanmaktadır.

Örnekler

Dizi formüllerini anlamak biraz zordur, çünkü terminoloji yoğun ve karmaşıktır. Ancak dizi formüllerinin kendileri çok basit olmaktadır.

Örneğin, A1:A5 aralığında, B, B, B, A, B şeklinde alt alta değerler olduğunu varsayalım. Aşağıdaki dizi formülü A1:A5 aralığındaki “A” değeri için sonuç arar:

=YADA(A1:A5=”A”)

Dizi işlemi A1:A5 aralığındaki her hücrenin “a” dizesiyle karşılaştırılmasıdır. Karşılaştırma birden çok değer üzerinde çalıştığı için YADA formülü birden çok sonuç döndürür:

=YADA(YANLIŞ\YANLIŞ\YANLIŞ\DOĞRU\YANLIŞ)

Sonuç dizisindeki herhangi bir öğe doğru ise, YADA formülü DOĞRU değerini döndürür. Bu öğelerden hepsi yanlış ise sonuç YANIŞ olacaktır.

Bazen dizi formülleri, işlev bağımsız değişkeni olarak birden çok değer sağlar.

Örneğin, üst resme göre aşağıdaki dizi formülü B2:B11 aralığındaki toplam karakter sayısını döndürür:

{=TOPLA(UZUNLUK(B5:B14))}

UZUNLUK formülüne B2:B11 aralığında birden çok değer verilir ve TOPLA içindeki böyle bir dizide birden çok sonuç döndürür:

=TOPLA({3\5\5\4\4\6\5\5\5\5})

Burada dizideki her öğe bir hücre değerinin uzunluğunu temsil eder. TOPLA formülü ise tüm öğeleri toplar ve sonuç olarak 47 değerini döndürmektedir.

Dizi Formülü – Özel sözdizimi

Birçok dizi formülünün Excel’e girildiğinde özel bir sözdizimi gerekir. “Enter” tuşuyla girmek yerine, “Ctrl + Shift + Enter“tuşlarıyla girilmesi gerekir.

Bu şekilde girilen bir formül, formül çubuğunun her iki tarafında küme parantezlerle otomatik olarak görünür – küme parantez elle girme hatasında bulunmayın.

Not: Ctrl + shift + Enter tuşlarının kullanımı ile ilgili hazırladığımız ve kısaltma olarak “CSE“dediğimiz içeriği linkten okuyabilirsiniz.

Tüm dizi formüllerinin Ctrl + Shift + Enter tuşlarıyla girilmesi gerekmez. TOPLA.ÇARPIM gibi belirli formüller, dizi işlemlerini yerel olarak işlemek üzere programlanır ve genellikle Ctrl + Shift + Enter tuşlarına gerek duymamaktadır.

Örneğin, aşağıdaki her iki formül de aynı sonucu döndüren dizi formülleridir, ancak yalnızca TOPLA seçeneği için Ctrl + Shift + Enter gerekir:

={TOPLA(UZUNLUK(B5:B14))}
=TOPLA.ÇARPIM(UZUNLUK(B5:B14))

EĞER formülü gibi diğer formüller, bir dizi işleminde her kullanıldığında TOPLA.ÇARPIM içinde görünseler bile Ctrl + Shift + Enter tuşlarını ihtiyaç duyarlar.

Ofis 365 kullanıcıları için getirilen yeni nesil formüller ile bu tür dizi işlemleri çok daha güçlendirilmiştir.

Konuyla ilgili olarak, Excel Dinamik Dizi Formülleri isimli makalemize göz atmanızı tavsiye ederim.

Yine Ofis 365 kullanıcıları, bir dizi formülün çalıştırmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarını ihtiyaç duymamaktadır. Formül bir dizi formülü olsa bile, sadece Enter tuşu sonucu döndütmek için yeterli olacaktır.
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu