Döngüsel Başvuru Hatası ve Çözümü

Döngüsel Başvuru Hatası ve Çözümü, döngüsel başvuru hatasının üstesinden nasıl geleceğini anlatmaktadır.

Döngüsel başvuru, genelde Excel formüllerinde karşımıza çıkan bir hata olarak düşünülebilir. Hatanın çıkma ihtimalinin en sık görüleceği alan referans hücreye atanabilecek bir formül olmasıdır. Resimle anlatacak olursak;

Döngüsel Başvuru Hatası ve Çözümü

Üstte, A3 hücresine A1 ve A2 hücrelerinin toplamını almak için yazacağımız toplama formülü, =A1+A2 yazacakken, =A1+A3 yazılmıştır. Enter dedikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir hata çıkacaktır:

Döngüsel Başvuru Hatası

Döngüsel başvuru hatası aldığımızda alacağımız sayfa görüntüsü ise şu şekilde olacaktır.

Peki bu gibi durumlarda yapmamız gereken nedir?

Eğer, yaptığınız işlem hatalıysa, yani yanlışlıkla formül yazacağınız hücreyi de formülünüze katmışsanız, düzeltme yapmanız yeterli olacaktır. Ama, gerçekten toplamını almasını istediğiniz hücreye de formülü atamanız gerekiyorsa, bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

1- Excel Şerit Menü -> Dosya -> Seçenekler tıklıyoruz.

2- Açılan pencerede Formüller sekmesini tıkladıktan sonra, Yinelemeli hesaplamayı etkinleştir kısmındaki alanı işaretliyoruz.

Yinelemeli Hesaplamayı Etkinleştir

3- Tamam dedikten sonra oluşacak görüntümüz şu şekilde olacaktır.

Döngüsel Başvuru Hatası ve Çözümü

A3 hücresinde bir değer olmamasına rağmen sonucun 100 olmasının sebebi nedir? Dikkat edeceğiniz, en fazla yineleme sayısının üst resimde görüldüğü üzere 100 olarak işaretlenmesidir. A3 hücresinde değer olmadığı için, 1 sayısı 100 kez yineleyerek sonucu 100 de sonlandırıp vermiştir.

Özellikle, Netten Brüte maaş hesaplamalarında bu işlemin yapılması elzemdir.

Mantığını anlatmak, karşınıza çıktığında nasıl çözmeniz gerektiğinin bilgisini öğretmiş olduk. Döngüsel Başvuru Hatası ve Çözümü isimli yazımızın yararlı olmasını temenni ederiz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu