En Büyük Üç Değeri Bulma

En Büyük Üç Değeri Bulma içeriği, istenilen x kadar en yüksek değerlerin bulunmasını öğreten dosyadır.

En Büyük Üç Değeri Bulma

Dosyamız, bir öğrenci listesi ve sınav sonuçlarından oluşan tablonun örneklendirilmesinden oluşmaktadır. Öğrencilerin beş ayrı sınavdan aldıklarını notların olduğu bu tablodaki, en yüksek üç değeri bulma amaçlanmaktadır. Bunun için verilerin olduğu alanda, top üç için ayrı sütun daha oluşturulmuştur. 1, 2 ve 3 şeklinde büyük değerlerin bulma başlıkları yazılmıştır. Böylece, oluşturacağımız formül bu üç sütunun altına verilerin gelmesini sağlayacaktır. Formülüz ise sadece BÜYÜK fonksiyonundan oluşmaktadır. BÜYÜK fonksiyonu, Excel’in tüm versiyonlarından sorunsuzca çalışmaktadır. Böylece, öğrencinin beş ayrı sınavının en yüksek üç notu listelenecektir.

En Büyük Üç Değeri Bulma

Ondan sonra ikinci olarak ise, bir sınavdan en yüksek alınmış top üç değerin bulunması üzerinde durulmuştur. Burada da kullandığımız formül, BÜYÜK fonksiyonundan oluşmaktadır. Sadece diğer örneğimizden farklı olarak, sütunlardaki en büyük değerlerin bulunması sağlanmıştır. Her iki formülümüz, teknik olarak aynı kullanıma sahiptir. Formülümüzdeki çözüm, gerek iş hayatında gerek farklı alanlarda oldukça fazla sayıda duyulan ihtiyaçların başında gelmektedir.

Excel 365 Fonksiyonları ile En Büyük Üç Değeri Bulma

En Büyük Üç Değeri Bulma

Son olarak, en büyük üç değeri bulma işlemini Excel 365 versiyonlarınn dinamik fonksiyonları ile ele aldık. Bu fonksiyonlar, SAĞDAN, EĞER, MAK, MİN, SÜTUNSAY, REDUCE, SIRALI, SATIRSAY, LAMBDA, EĞERYOKSA, LET, DÜŞEYYIĞ, AL, SIRALA, FİLTRE, EĞERHATA ve İNDİS şeklindedir. Böylece formülümüz, üst resimdeki TOP 3 değerinin sağındaki değere göre oluşan sayıda listeleme yapmaktadır. Diğer iki yöntemden en önemli farkı, sadece tek bir hücreye uygulanmış olmasıdır. İlk olarak resimdeki örneğe göre 3 değer, 1, 2, 3 şeklinde başlık olarak yazdırılmıştır. Ondan sonra, en büyük üç not yine dinamik olacak şekilde sağa ve aşağı doğru satır ve sütunları genişletmektedir.  Diğer iki formülden farklı, buradaki yöntemde sonuçlara ait derslerinde yazdırılmasıdır. Eğer TOP 3 değerindeki sayısal ifadeyi değiştirirseniz, sağa doğru formül otomatik olarak genişleyecektir. Sadece sağ tarafta genişlemesini engelleyecek bir şeylerin yazılmamış olması gerekir. Böylece bir durum olursa, #TAŞMA! Hatası verecektir.

Özetle, oldukça fazla alanda ihtiyaç duyulan bu tür işlemler için detayları ve alternatifleri ile hazırladığımız bu örnek ile, kullanıcılarımıza katkı sağlamak istedik. Benzer şekilde işlemler yapan dosyalarımızdan bazıları şunlardır. Bir Aralıktaki X Küçük Değeri Toplama, En Küçük Üç Değeri Renklendirme, En Büyük Değerleri Bulma, Benzersiz En Küçük Değeri Bulma

Sitemizi kıymetli üyelerinin, en büyük değerlere yönelik örneklendirdiğimiz dosyamızdan faydalanılması temennisiyle. 12378 (5 indirme)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu