Doğum Tarihinden Burç Listesi Oluşturma

Doğum Tarihinden Burç Listesi Oluşturma, ilgili yıla ait burçların 12 aylık tarih tablosunu listelemektedir.

Doğum Tarihinden Burç Listesi Oluşturma

Excel Formülleri ile Burç Bulma

Buradaki ve buradaki dosyalarımızda, farklı iki yöntemle burçlara dair örnekler hazırlamıştık. Benzer şekilde fakat biraz daha farklı bir örnek üzerinde durmak istedik. Sonuç olarak diğer iki örneğe göre buradaki örnekte herşeyin bir hücreden hareket etmesi sağlanmaktadır. Üst resimde görünen doğum tarihi bilgisini yazarak, alt taraftaki tablo oluşturulmaktadır. Ondan sonra, doğum tarihine denk gelen burç satırı renklendirilmektedir. Ama sadece Excel 365 versiyonlara özel kullanıcıların faydalanacağı dosyanın, uygulama adımları şöyle gerçekleştirilmektedir. Doğum tarihine göre burç listesi formülünün temel dayanağını, LET fonksiyonu oluşturmaktadır. Böylece, fonksiyona atanan ad değerleri ile verilerin dökülmeli olarak listelenmesi sağlanmaktadır.

Burç listesi oluşturma aşamadının ilk adımını, tanımlanan ad değerinde burçların başlangıç günlerinin dizisi oluşturmaktadır. Dizi şu şekilde tanımlanmıştır:

{22;22;20;21;21;22;23;23;23;23;23;22}

Yine bir ad değerine yapılan tanım ile, burçların adları günlere göre diziye alınmaktadır. Bu dizi ise şu şekilde tanımlanmıştır:

{“Oğlak”;”Kova”;”Balık”;”Koç”;”Boğa”;”İkizler”;”Yengeç”;”Aslan”;”Başak”;”Terazi”;”Akrep”;”Yay”;”Oğlak”}

Burç listesi oluşturma üçüncü adımı ise, MOD ve SIRALI fonksiyonları ile 12 aylık satır oluşturmayı sağlamaktır. Bu adımdaki sonuç bize 12 aylık veriyi, {12\1\2\3\4\5\6\7\8\9\10\11} şeklinde yazdırmaktadır. Çünkü ilk burç bir önceki yıldan 10 günlük bir veri almaktadır. Hemen ardından yine SIRALI fonksiyonunu kullanarak 12 aylık bir satır daha oluşturulmaktadır. Buradaki amaç ise, ayları alt alta 1-12 olacak şekilde yazdırmaktır. Formülün sonucu, {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10\11\12} şeklinde olmaktadır.

Aşamaların Tanımlanmasının Devamı

Bir sonraki aşamada, doğum tarihinden baz alınacak olan yılların oluşturulmasının sağlanmasıdır. Bunun için YIL, EĞER ve SIRALI fonksiyonları kullanılmıştır. Böylece formülümüz {1977\1978\1978\1978\1978\1978\1978\1978\1978\1978\1978\1978} dizisini oluşturmaktadır. Oluşturma aşamalarının sonuncusunda, TARİH fonksiyonu kullanılarak gün, ay ve yıl değerlerinin tarih biçimine dönüştürülmesi gerçekleştirilmektedir. En son tanım ise, {9809;9810;9811;9800;9801;9802;9803;9804;9805;9806;9807;9808;9809} şeklinde burç adlarının simgelerine denk gelen kodların tanımlanması olmaktadır. Böylece, tanımladığımız kodlar bize, simgelerin listelenmesini sağlayacaktır.

Gerekli tanımlamaların yapılmasından sonra, DÜŞEYYIĞ ve YATAYYIĞ fonksiyonları ile başlık ve verilerin dökülmesi aşamalarının tanımlanması sağlanmaktadır. YATAYYIĞ’ın ilk kullanımı başlıkları oluşturmak için olup, ikinci kullanımında ise  burç listesi oluşturma işlemi gerçekleştirilmektedir. Doğum tarihine göre oluşacak burç listesinin istenilen biçimde oluşması için, SERİTARİH, İNDİS ve UNICODEKARAKTERİ fonksiyonlarından faydalanılmaktadır. SERİTARİH btiş tarihinin bulunmasını, UNICODEKARAKTERİ ise burçların kodlarının simgeye dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Doğum Tarihinden Burç Listesi Renklendirme

12 satır ve 4 sütunu dökülmeli olarak oluşturan formülümüz, sadece burç listesini oluşturmaktadır. Lakin listemize bakıldığında, doğum tarihinin hangi burç olduğuna dair bir emare bulunmamaktadır. Son olarak, tablodaki burç adının diğer burçlardan farklı bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için ise başvuracağımız Excel özelliği, Koşullu Biçimlendirme olacaktır. Koşullu Biçimlendirmenin formül özelliğine atadığımız bir kural ile bu işlem tamamlanacaktır. Lakin, doğum tarihinden gelen bir burç adı olmadığından dolayı, burç adının bulunması gerekmektedir. Kullandığımız yöntem ise, Ad Tanımla yaparak burç adının bir tanıma atanmasının sağlanmasıdır. Bu işlem içinde formülümüzdeki yöntemin aynısı kullanılmış ama sadece burç adının listelenilmesi sağlanmıştır.

Böylece bulunan burç adı Dinamik Ad Tanımlama ile değişkene atanmış ve herhangi bir Excel hücresinde yazdırılmamaktadır. Koşullu Biçimlendirme için tablonun D sütununda listenen burç adı ile bu değişkenden gelecek burç adının eşlenmesi sağlanmaktadır. Bu işlem bize, yazılı olan doğum tarihine denk gelen burç satırının renklenmesini sağlamaktadır.

Doğum Tarihinden Burç Listesi Oluşturma Sonuç

Dosyayı oluşturma amacımız, Excel 365 fonksiyonlarının ne kadar gelişmiş sonuçlar oluşturduğunu göstermektir. Adım adım verdiğimiz işlemleri formül üzerinde inceleyerek, farklı ihtiyaçlarınız içinde kullanabilirsiniz. Yararlanmanız temennisiyle. 12366 (74 indirme )

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu